Asigurările agricole, la pământ în România: Cenușăreasa abia acoperă 3% din piaţa generală, Fata Asigurări, un faliment tăcut

Asigurările agricole, deși ar fi extreme de utile pentru vremea capricioasă din ultimii ani, abia ajung să acopere 3% cotă de piață din asigurări generale, conform Cristian Fugaciu, CEO Marsh Asigurări, unul dintre puținii brokeri din asigurări care se ocupă de acest segment. Singura societate de asigurări specializată pe aceste produse, FATA Asigurări, dispare din piață prin lichidare voluntară.
Gabriela Ţinteanu - D, 27 mart. 2016, 21:02
Asigurările agricole, la pământ în România: Cenușăreasa abia acoperă 3% din piaţa generală, Fata Asigurări, un faliment tăcut

Un faliment tăcut, fără convulsii, pe o piață fără ascensiuni și coborâșuri precum cea a polițelor RCA. Consiliului de Administrație al societății Fata Asigurări ne-a declarat că „Procedura de lichidare voluntară a societății este coordonată de către Consiliul de Administrație al Fata Asigurări, conform deciziei celor doi acționari ai companiei (Assicurazioni Generali S.p.A. și Genertel Life S.p.A.) și în consultare periodică cu aceștia.

În acest proces este implicată conducerea executivă a societății FATA Asigurări, consultantul extern desemnat și, în limitele mandatului acordat, lichidatorul desemnat de către acționari să preia acest mandat după obținerea aprobărilor și avizelor ASF procedurale. Procedurile efectuate sub coordonarea Consiliului de Administrație al Fata Asigurări în implementarea deciziei acționarilor companiei privind lichidarea voluntară respectă etapele prevăzute de reglementările legale relevante privind lichidarea voluntară și sunt în derulare”.

Oficialii companiei spun că, la finele lunii Decembrie 2015, toate polițele de asigurări agricole aflate în portofoliul companiei Fata Asigurări au expirat, societatea având ca atare, încă de la finele anului 2015, o cota de piața zero în asigurările agricole.

Prime brute subscrise de numai 163 de milioane de lei

Potrivit estimarilor, asigurările agricole reprezintă mai puțin de 3% din piața locală a asigurărilor. „Din păcate, lipsesc date recente cu privire la totalul pieței asigurărilor agricole. Unicul reper recent la care ne putem referi este reprezentat de totalul primelor brute subscrise pentru clasa asigurărilor de daune la proprietăți – care include asigurările agricole. Clasa amintită a totalizat, potrivit datelor ASF, prime brute subscrise de circa 163 milioane lei, în scădere cu circa 3% față de volumul consemnat în anul 2014”, spune Cristian Fugaciu, CEO Marsh România, unul dintre puținii brokeri de asigurări care intermediază în România acest produs.

„Piața asigurărilor agricole este una concentrată, puține companii locale oferind aceste produse. În ultimul an am remarcat politici diferite de piață, de la companii care au decis să se retragă până la companii care aleg conservarea portofoliului. Tarifele pentru asigurari agricole sunt în strânsă legatură cu condițiile meteo. Tendința pentru acest an este de menținere a nivelului de tarifare. Totuși pentru anumite zone, pentru care istoricul evenimentelor meteo este bogat în fenomene care au produs daune, s-au consemnat majorări ale prețurilor. Un aspect important este cel legat de asigurarea riscului de secetă care nu este acoperit prin polițele oferite de majoritatea companiilor prezente în piața locală”, precizează- Cristian Fugaciu.

În ceea ce privește animalele există soluții de asigurare a riscurilor sociale care includ riscuri la care sunt expuși crescătorii de animale: pesta porcină, febra africană sau gripa aviară. Cea mai mare pondere a culturilor asigurate sunt cele de câmp (grâu, porumb, floarea soarelui).

În ceea ce privește asigurarea culturilor de viță de vie, riscurile sunt „variate și complexe”, spun asigurătorii.

Te-ar mai putea interesa și
Alertă pentru cultura porumbului. Seceta patologica va afecta suprafețele neirigate
Alertă pentru cultura porumbului. Seceta patologica va afecta suprafețele neirigate
Conținutul de umiditate pe profilul de sol 0-100 centimetri în cultura de porumb neirigat se va situa în următoarele zile în limite scăzute și deosebit de scăzute (secetă pedologică......
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat în largul Ciprului de Nord. Cel puțin o persoană a murit
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat în largul Ciprului de Nord. Cel puțin o persoană a murit
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat duminică în largul Ciprului de Nord.
Premieră în România. Prima licitație de tauri de reproducție Limousine şi Charolaise. Prețurile pornesc de la 4.000 de euro
Premieră în România. Prima licitație de tauri de reproducție Limousine şi Charolaise. Prețurile pornesc de la 4.000 ...
Prima licitaţie din România dedicată taurilor de reproducţie din rasele Limousine şi Charolaise va avea loc pe data ...
Turcii de la AC&CO, unul dintre cei mai mari producători de textile din Europa, mai aduc 1 milion de euro în România
Turcii de la AC&CO, unul dintre cei mai mari producători de textile din Europa, mai aduc 1 milion de euro în România
Retailerul de fashion pentru bărbați AC&CO, originar din Turcia și prezent în mai multe centre comerciale din București ...