Autostrada A7 Ploiești – Buzău: Când va fi dat în trafic lotul ajuns la 99%, așteptat de toată Moldova

Lotul 2 Mizil - Pietroasele/Spătaru din Autostrada A7 Ploiești - Buzău ar putea fi dat în trafic până la finalul lunii septembrie, potrivit celui mai nou termen anunțat joi de un oficial de la Transporturi. Amintim că acest lot este realizat în proporție de 99%, dar deschiderea circulației este amânată din cauza problemelor de la un pod.
Anemona Andone - J, 14 aug. 2025, 22:15
Autostrada A7 Ploiești - Buzău: Când va fi dat în trafic lotul ajuns la 99%, așteptat de toată Moldova

 

„Au fost mai multe întâlniri tehnice în această perioadă cu privire la problemele care împiedică darea în trafic a lotului 2 din A7 Ploiești – Buzău. Facem tot posibilul ca până la sfârșitul lunii septembrie să reușim să dăm în trafic și acest lot. Luni voi reveni cu mai multe detalii”, transmite joi secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu.

a7

Amânarea deschiderii circulației pe acest lot aproape finalizat a devenit de altfel subiect de glume între pasionații de infrastructură. Și asta pentru că primul lot intrat în execuție din A7 (Mizil – Pietroasele) în august 2022 riscă să fie dat în trafic odată cu ultimul lot (Pietroasele – Buzău), pentru care lucrările au început mult mai târziu, respectiv în primăvara anului trecut.

„Cine zicea că e jale dacă se dau loturile 2 și 3 împreună în trafic?”, întreabă amuzat un utilizator al formului PeUndeMerg.ro, după anunțarea celui mai nou termen.

„Jalea de pe lume. Adevărat. Dacă făceau alt tablier, era gata”, scrie și Ionuț Ciurea, directorul executiv al Asociației Pro Infrastructură și fondator al forumului.

Pe lotul de peste 28 kilometri din A7 Ploiești – Buzău sunt gata inclusiv spațiile de servicii, arată cele mai recente imagini postate de către Răducu Popa, care monitorizează constant șantiere de autostrăzi.

a7

Lotul 2 Mizil – Pietroasele (28,35 km) al A7 Ploiești – Buzău urma să fie dat în trafic anul trecut, însă inaugurarea a fost amânată inițial pentru primăvara acestui an. Ulterior, toate termenele anunțate până astăzi au fost ratate unul după altul.

Autostrada A7 Ploiești – Buzău, Lotul 2 Mizil – Pietroasele

Antreprenor: Asocierea SC Coni SRL – Trace Group Hold PLC;
Durată contract: 20 de luni (execuție);
Valoare contract: 1.249.992.665 de lei, fără TVA;
Sursă de finanțare: Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR);
Ordin de începere: 12.08.2022;
Stadiu actual: 99%;
Lungime: 28,35 km

FOTO – VIDEO: Autostrada A7 Ploiești – Buzău, lot 2 Mizil – Spătaru/Pietroasele (sursa: YouTube RăducuPDrum)

Te-ar mai putea interesa și
Cod galben în 17 judeţe. Lista cu zonele unde va fi vreme extremă în următoarele zile
Cod galben în 17 judeţe. Lista cu zonele unde va fi vreme extremă în următoarele zile
Un număr de 17 judeţe din vestul, nord-vestul, sud-vestul, centrul şi nord-estul ţării se vor afla pe parcursul zilei de luni sub o atenţionare meteo Cod galben de caniculă şi disconfort......
Cum va fi vremea în Bucureşti în următoarele trei zile – prognoza ANM
Cum va fi vremea în Bucureşti în următoarele trei zile – prognoza ANM
Vremea se va menţine călduroasă în Capitală în următoarele trei zile, iar temperatura maximă nu va mai depăşi 34 ...
Ce se întâmplă pe Dunăre în România – date oficiale 16-22 august
Ce se întâmplă pe Dunăre în România – date oficiale 16-22 august
Debitul Dunării la intrarea în ţară (secţiunea Baziaş) va continua să scadă până la finele săptămânii viitoare, ...
Grecia și Bulgaria au ajuns să țină lumina aprinsă din Balcani până la Viena. Cum au reușit
Grecia și Bulgaria au ajuns să țină lumina aprinsă din Balcani până la Viena. Cum au reușit
Grecia și Bulgaria au ajuns să exporte volume-record de energie electrică în țările din Europa de Est și Centrală, ...