”Galeria e plină de apă fierbinte! Este avarie majoră pe Magistrala Berceni, unde conducta principală de termoficare, veche de 60 de ani, s-a fisurat acum două zile.
Deși avaria s-a produs încă de miercuri, alimentarea cu apă caldă nu a fost oprită.
Primarul general Ciprian Ciucu a convocat de urgență Termoenergetica și ELCEN și au stabilit, alături de ingineri și specialiști, cum se intervine pentru a nu fi afectat aproape întreg Bucureștiul.
Astfel, începând de mâine:
Se oprește CET Progresul, pentru a stopa alimentarea cu apă fierbinte și a putea intra muncitorii în galerie.
Dar se repornește, în compensație, CET SUD. Acesta ar fi trebuit să intre în revizie tehnică de vară, timp de 21 de zile.
”În felul acesta, va suplini alimentarea cu apă a Sectoarelor 2 și 3. Acestea nu vor mai fi afectate. Singurul afectat, în proporție de 90%, pentru că nu există o soluție de avarie, va fi Sectorul 4, timp de patru zile, din 22 până în 25 de august.
Pentru Sectoarele 2 și 3 am găsit soluție, vor avea apă caldă iar 5 și 6 sunt alimentate fără probleme, de la CET Grozăvești”, mai precizează sursa citată.
