Camera a cheltuit cu deputaţii în primele şase luni de mandat aproape 48 de milioane de lei

Camera inferioară a Parlamentului a cheltuit cu deputaţii aproape 48 de milioane de lei din decembrie 2012 până în luna mai a acestui an.
Economica.net - mar, 16 iul. 2013, 06:50
Camera a cheltuit cu deputaţii în primele şase luni de mandat aproape 48 de milioane de lei

Potrivit datelor publicate pe site-ul Camerei, cheltuielile cu deputaţii în primele şase luni de mandat au fost de 47.844.253 de lei. Cele mai mari cheltuieli s-au înregistrat în luna aprilie, acestea cifrându-se la peste 9,6 milioane de lei, iar cele mai mici în decembrie, acestea fiind de aproape 2,1 milioane de lei.

În decembrie 2012, Camera a cheltuit cu deputaţii 2.095.291 de lei, în ianuarie – 7.985.828 de lei, în februarie – 9.112.783 de lei, în martie – 9.582.742 de lei, în aprilie – 9.615.162 de lei, iar în mai 9.470.447 de lei.

Cheltuielile Camerei inferioare a Parlamentului cu deputaţii reprezintă veniturile, diurna pentru deplasarea la Palatul Parlamentului şi în circumscripţiile electorale, cazarea, transportul, telefonia mobilă, salariile personalului angajat în cadrul birourilor parlamentare, bunuri şi servicii tot pentru birourile parlamentare şi deplasările în străinătate.

În primele şase luni ale mandatului deputaţilor cheltuielile Camerei pentru veniturile acestora au fost de aproape 10.600.000 de lei, iar pentru diurna privind deplasarea aleşilor la Palatul Parlamentului şi în circumscripţiile electorale de aproximativ 4.590.000 de lei.

Pentru cazarea deputaţilor din decembrie până în mai Camera a cheltuit peste 8.500.000 de lei, pentru transport – 2.979.762 de lei, iar pentru telefonia mobilă – 124.642 de lei.

Cheltuielile pentru salariile personalului angajat în birourile parlamentare şi pentru bunuri şi servicii tot pentru birourile deputaţilor au fost de 20.473.428 de lei.

Cele 60 de deplasări ale deputaţilor în străinătate realizate în perioada ianuarie – mai au costat Camera Deputaţilor peste 540.000 de lei.

Participarea a nouă persoane din partea Parlamentului la cea de-a doua parte a sesiunii ordinare 2013 a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei organizată în luna mai în Franţa a fost cea mai costisitoare deplasare în străinătate, potrivit datelor de pe site-ul Camerei. Cele şase zile de deplasare au costat peste 78.000 de lei.

O altă deplasare realizată cu o sumă mare a fost participarea deputaţilor Ionel Palăr şi Ioana Dumitru şi a senatorului Dumitru Oprea la cea de-a 128-a Adunare a Uniunii Interparlamentare şi Reuniunile Asociate organizată în aprilie în Ecuador. Cele zece zile de deplasare au costat peste 43.000 de lei.

După alegerile din 9 decembrie 2012 au fost aleşi 412 deputaţi. În prezent numărul acestora este de 409, după ce Dan Radu Ruşanu, George Becali şi Aurel Nechita şi-au încheiat mandatul în lunile aprilie, mai, respectiv iunie.

Te-ar mai putea interesa și
Putin susține că NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei
Putin susține că NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei
NATO se pregăteşte activ pentru un război împotriva Rusiei, a susţinut marţi preşedintele rus Vladimir Putin, în faţa a sute de noi absolvenţi ai academiilor militare ruse reuniţi la......
Nicușor Dan, după consultările cu partidele politice: Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar
Nicușor Dan, după consultările cu partidele politice: Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic ...
Varianta care pare să se contureze după consultările de marţi de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul ...
Hankook aduce iON în România, prima gamă de anvelope dedicată exclusiv vehiculelor electrice
Hankook aduce iON în România, prima gamă de anvelope dedicată exclusiv vehiculelor electrice
Hankook lansează în România gama iON și devine primul brand la nivel mondial care deține o linie completă, dezvoltată ...
Rusia ar putea interzice exporturile de motorină, după atacurile ucrainene asupra rafinăriilor sale
Rusia ar putea interzice exporturile de motorină, după atacurile ucrainene asupra rafinăriilor sale
Rusia ia în considerare interzicerea exporturilor de motorină, a anunţat vicepremierul Alexander Novak (foto), în timp ...