Câte abonamente cu conexiuni 5G sunt înregistrate în România

Numărul de abonamente cu conexiuni 5G existente în România, la 1 iulie, a ajuns la 409.000, a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, vicepreşedintele Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM), Eduard Lovin.
AGERPRES - mar, 15 nov. 2022, 12:49
Câte abonamente cu conexiuni 5G sunt înregistrate în România

„Din punct de vedere profesional noi ne-am fi dorit ca această conferinţă de presă să aibă loc acum trei ani, dar din motive externe ANCOM, predominant legislative, am ajuns să facem licitaţia acum, în 2022. Noi am avut toate documentele pregătite, iar în momentul în care actele normative au fost în Monitorul Oficial am şi început procedurile fără nicio zi întârziere. Ce aş vrea să completez e faptul că noi avem în România servicii comerciale 5G încă din anul 2019 şi asta datorită unui efort deosebit al colegilor de la tehnic, de la licenţiere spectru care, împreună cu industria, au făcut o rearanjare a spectrului la momentul acela, parcă intuind amânările legislative care urmau să vină. În baza acelor rearanjări de spectru, trei operatori din România au putut să dea servicii comerciale 5G în 2019. Am fost printre primele cinci ţări din Europa unde s-a întâmplat acest lucru şi, prin urmare, nu am rămas în urma valului tehnologic. Datele statistice ne-au confirmat, la 1 iulie, anul acesta, aveam peste 400.000 de abonamente cu conexiuni 5G în România, mai precis 409.000”, a afirmat Lovin, scrie Agerpres.

ANCOM a anunţat, marţi, într-o conferinţă de presă, că suma totală pe care statul român o va încasa la bugetul de stat din acordarea licenţelor pentru frecvenţele 5G este de 432,6 milioane de euro.

În acest context, Orange România a adjudecat cel mai mult spectru şi a plătit aproximativ 264 milioane de euro pentru două blocuri de câte 2×5 MHz în banda de 700 MHz FDD, toate cele opt blocuri de câte 5 MHz disponibile în banda de 1500 MHz şi 16 blocuri de câte 10 MHz în banda 3400-3800 MHz.

De asemenea, Vodafone România a câştigat un bloc de 2×5 MHz în banda de 700 MHz FDD şi zece blocuri de câte 10 MHz în banda 3400-3800 MHz pentru care achitat 122,5 milioane de euro.

Totodată, RCS & RDS şi-a adjudecat cele patru blocuri de câte 2×5 MHz disponibile în banda de 2600 MHz FDD şi cinci blocuri de câte 10 MHz în banda 3400-3800 MHz, contra sumei de 445,5 milioane de euro.

Potrivit ANCOM, taxele de licenţă urmează a fi achitate eşalonat, prima tranşă fiind exigibilă pe 8 decembrie 2022, în valoare totală de 119 milioane de euro, iar ultima pe 17 noiembrie 2028, în cuantum de 80.009.617 euro.

În benzile de 700 MHz şi 1500 MHz, drepturile acordate sunt valabile pentru 25 de ani, începând cu 1 ianuarie 2023, iar în banda 3400 – 3800 MHz pentru 22 de ani, începând din 1 ianuarie 2026. În acelaşi timp, pentru banda de 2600 MHz, drepturile acordate sunt valabile pentru perioada 1 ianuarie 2023 – 5 aprilie 2029.

Operatorii câştigători urmează să acopere cu servicii de bandă largă minimum 70% din populaţia ţării, majoritatea zonelor urbane, autostrăzile, aeroporturile internaţionale şi căile ferate modernizate, precum şi un număr de 240 de localităţi identificate ca neacoperite sau slab acoperite cu servicii de comunicaţii mobile.

ANCOM a mai organizat în anul 2021 o procedură de selecţie pentru acordarea spectrului rămas disponibil în urma licitaţiilor din 2012 şi 2015 în benzile de 800 MHz, 2600 MHz şi 3400 – 3600 MHz, în urma căreia s-au încasat la bugetul de stat 43,4 milioane de euro, în timp ce în urma prelungirii valabilităţii licenţelor de utilizare a frecvenţelor din banda de 2100 MHz, care au expirat în martie 2020, respectiv în ianuarie 2022, suma încasată la bugetul statului a fost de 110 milioane euro.

Autoritatea a propus ca taxa de licenţă să fie achitată eşalonat, în primii ani de valabilitate a licenţelor, suma preţurilor de pornire fiind, iniţial, de 693 de milioane euro. Taxa de licenţă a fost aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 1139/2022 şi devine venit la bugetul de stat.

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Primăria București anunță că dă în folosință două mari parcări cu plată. Vezi unde
FOTO Primăria București anunță că dă în folosință două mari parcări cu plată. Vezi unde
Primăria Municipiului București (PMB) anunță miercuri că va da în folosință de la 1 iulie Park & Ride Pantelimon și pacarea de la Arena Națonală, care însumează peste 1.700 de locuri....
CCIB a deschis un Birou de Reprezentare în India, la New Delhi
CCIB a deschis un Birou de Reprezentare în India, la New Delhi
Camera de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti (CCIB) a deschis un Birou de Reprezentare la New Delhi, ce va fi ...
Sistemul antidronă american Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei Române. Anunţul MApN
Sistemul antidronă american Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei Române. Anunţul MApN
Sistemul antidronă Merops, pus la dispoziţia României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului ...
Investitorii individuali la nivel global cred în supremația Chinei în detrimentul SUA în cursa globală pentru AI, însă cei români continuă să susțină SUA – sondaj eToro
Investitorii individuali la nivel global cred în supremația Chinei în detrimentul SUA în cursa globală pentru AI, însă ...
Investitorii individuali de la nivel global plasează China înaintea Statelor Unite ca fiind țara cea mai bine poziționată ...