CE Oltenia a ieșit să vândă energie în piață după ce România a rezolvat, temporar, problema cărbunelui cu Bruxelles-ul. Prețul este mare

CE Oltenia, care va continua să funcționeze cu cinci grupuri pe cărbune, a vândut în piață energie cu livrare anul viitor. A obținut 125 de euro/MWh
Mihai Nicuţ - J, 27 nov. 2025, 22:10
CE Oltenia a ieșit să vândă energie în piață după ce România a rezolvat, temporar, problema cărbunelui cu Bruxelles-ul. Prețul este mare

Complexul Energetic Oltenia, singurul producător semnificativ de energie electrică pe bază de cărbune din România, a lansat la data de 26 noiembrie, o ofertă de vânzare de energie electrică pe platforma de contracte bilaterale PCCB LE-Flex a operatorului pieței de energie OPCOM.

CE Oltenia a scos la vânzare un pachet de energie bandă, la o putere de 10 MW, cu perioadă de livrare tot anul 2026, deci în total 87,6 GWh de energie electrică, în consecință un pachet nu foarte mare. Compania a cerut 625 de lei/MWh, un preț mare comparativ cu ultimele oferte din piață, și a reușit să vândă energia cu un preț de 639,65 de lei/MWh, așadar 125 de euro/MWh. Cumpărător a fosr Digi Romania, un furnizor de energie electrică din grupul Digi, care în ultimii ani și-a scăzut portofoliul de furnizare după ce în trecut fusese un furnizor semnificativ al populației, venind cu prețuri mici.

Prețul cu care s-a încheiat tranzacția este unul relativ mare, dat fiind că, în ultimele tranzacții prețul pentru energia cu livrare bandă pentru anul viitor era undeva ala 600 de lei/MWh. Dar CE Oltenia este în situația de a avea costuri suplimentare pentru energia produsă, fiind obligată să cumpere un certificat de CO2 pentru fiecare MWh produs, care acum costă în jur de 80 de euro.

Prețul este mai mare și decât media ROPEX FM calculată de OPCOM pentru anul 2026 – adică prețul mediu din toate tranzacțiile cu energie încheiate până acum cu livrare anul viitor, care este de 572 de lei/MWh acum.

Vor mai funcționa cinci grupuri pe cărbune de la CE Oltenia

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat la finalul lunii trecute că toate cele cinci grupuri ale CE Oltenia vor fi operaţionale în această iarnă, iar trei dintre ele vor continua să funcţioneze până în 2030, după ce s-a ajuns la un acord cu Comisia europeană în acest sens. Iar pentru grupurile Rovinari 6 şi Turceni 4 se caută soluţii pentru perioada de după august 2026.

”Toate cele cinci grupuri ale CE Oltenia vor fi operaţionale în această iarnă! După ce am obţinut, prin negociere cu Comisia Europeană, modificarea calendarului de închidere a capacităţilor energetice pe bază de cărbune, am avut astăzi o nouă întânire cu sindicatele din Complexul Energetic Oltenia şi conducerea companiei”, a transmis ministrul Energiei.

Până în 2030, trei dintre aceste grupuri vor continua să funcţioneze:

Rovinari 4 – 310 MW;

Rovinari 5 – 310 MW;

Turceni 5 – 310 MW.

”Pentru celelalte două – Rovinari 6 şi Turceni 4, fiecare cu o capacitate de 310 MW – analizăm scenariile tehnice de menţinere după 31 august 2026: fie în rezervă strategică, fie în conservare. De asemenea, vom păstra active grupurile Craiova 1 şi 2, precum şi Govora 3”, a mai transmis ministrul.

Citește și:

Două grupuri pe cărbune ale centralelor din Oltenia au fost oprite pentru totdeauna. ANRE a ridicat azi licențele, la cererea CE Oltenia

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Primăria București anunță că dă în folosință două mari parcări cu plată. Vezi unde
FOTO Primăria București anunță că dă în folosință două mari parcări cu plată. Vezi unde
Primăria Municipiului București (PMB) anunță miercuri că va da în folosință de la 1 iulie Park & Ride Pantelimon și pacarea de la Arena Națonală, care însumează peste 1.700 de locuri....
CCIB a deschis un Birou de Reprezentare în India, la New Delhi
CCIB a deschis un Birou de Reprezentare în India, la New Delhi
Camera de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti (CCIB) a deschis un Birou de Reprezentare la New Delhi, ce va fi ...
Sistemul antidronă american Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei Române. Anunţul MApN
Sistemul antidronă american Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei Române. Anunţul MApN
Sistemul antidronă Merops, pus la dispoziţia României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului ...
Investitorii individuali la nivel global cred în supremația Chinei în detrimentul SUA în cursa globală pentru AI, însă cei români continuă să susțină SUA – sondaj eToro
Investitorii individuali la nivel global cred în supremația Chinei în detrimentul SUA în cursa globală pentru AI, însă ...
Investitorii individuali de la nivel global plasează China înaintea Statelor Unite ca fiind țara cea mai bine poziționată ...