Cea mai mare companie din România: “Vedem clar semne de încetinire economică”

Oficialii OMV Petrom, cea mai mare companie din România și totodată cel mai mare vânzător de carburanți din România, spun că deja semnele încetinirii economice se văd în vânzările companiei.
Mihai Nicuţ - lun, 24 nov. 2025, 22:04
Cea mai mare companie din România: “Vedem clar semne de încetinire economică”

“Este o volatilitate extrem de mare. Probabil că suntem într-un din perioadele cu cea mai mare incertitudine și mi-e foarte greu să spun acum unde vom închide anul acesta, din punct de vedere al comparației cu bugetul. Mi-e foarte greu să dau o estimare”, a declarat, la o emisiune Zf, Alina Popa, director financiar (CFO) al OMV Petrom, cea mai mare companie energetică din România și din Europa de Sud-Est.

Amintim că Petrom a raportat, în primele nouă luni ale anului, un profit net de 3,4 miliarde de lei, în scădere cu 13% față de primele nouă luni ale anului trecut, la vânzări cu 1% mai mari.

CFO-ul Petrom spune că, pe baza comportamentului clienților, se văd semnele de încetinire economică a României.

“Vedem clar semne de încetinire economică. Și acest lucru a început să afecteze cererea de carburanți, a început să afecteze cererea de gaze. Sunt semnale foarte clare, vedem că inclusiv vânzările de produse ne-petroliere la stațiile PECO scad. Deci sunt semne de încetinire economică”, a spus Alina Popa.

“Estimăm pentru anul 2025 că vom avea volume totale de carburanți, asta înseamnă și retail și comercial, mai mici decât anul 2024. Pe gaze și energie sperăm să fim undeva stabili în ceea ce privește volumele, dar pe carburanți vom fi în scădere. Deci sunt semne de încetinire, asta pe partea de cerere. Și sunt foarte multe analize atât pe prețurile de țiței, cât și pe gaze unde perspectivele sunt de asemenea de scădere”, a mai spus Alina Popa.

În raportul cu rezultatele financiare pentru primele nouă luni ale anului, Petrom apare cu o scădere de 3% la volumul vânzărilor de produse rafinate în al treilea trimestru al anului comparativ cu al treilea trimestru al anului precedent, până la 1,5 milioane de tone. Volumele de gaze naturale vândute de Petrom au fost cu 14% mai mari față de aceeași perioadă a anului trecut, la 11,7 TWh, cu vânzări mai mari către piața angro și către clienții final.

 

Te-ar mai putea interesa și
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat Adrian Veștea ar putea depune în seara aceasta în Parlament lista cu miniștrii pe care îi propune, potrivit surselor Digi. PSD a transmis, într-un comunicat, propunerile......
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că SUA vor lovi Iranul dacă acesta nu îşi împiedică aliaţii din Liban ...
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD a decis, duminică, în şedinţa Consiliului Politic Naţional, să susţină în Parlament învestirea Guvernului condus ...
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
România ocupă locul al șaptelea în lume în clasamentul celor mai ieftine servicii de internet fix, într-un nou studiu ...