Chiliman, acuzat de abuz în serviciu şi complicitate la distrugere în noul dosar

Primarul suspendat al sectorului 1, Andrei Chiliman, este urmărit penal de procurorii DNA într-un nou dosar, pentru săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu, autorităţile urmărind dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată, şi complicitate la distrugere.
Economica.net - mar, 22 dec. 2015, 08:31
Chiliman, acuzat de abuz în serviciu şi complicitate la distrugere în noul dosar

Chiliman s-a prezentat marţi la DNA unde i s-au adus la cunoştinţă calităţile procesuale şi acuzaţiile, scrie Agerpres.

Potrivit unui comunicat al DNA, Andrei Chiliman, în exercitarea funcţiei de autoritate publică de primar, cu încălcarea atribuţiilor legale (dispoziţii ale Legii administraţiei publice locale şi Regulamentului de organizare şi funcţionare a Primăriei sectorului 1), a dat ajutor unei persoane interesate să distrugă, în perioada 3 aprilie – 19 decembrie 2008, prin folosirea de utilaje grele, construcţiile monument istoric, anexe ale Palatului Ştirbei, situat în centrul municipiului Bucureşti (Calea Victoriei).

‘Concret, între construcţiile distruse se află pivniţa Palatului Ştirbei, împrejmuirile şi remiză (aripa de nord), repertoriate ca monumente istorice, precum şi toate vestigiile care se regăseau în subteran, pentru care nu s-a obţinut niciun aviz sau autorizaţie de descărcare de sarcină arheologică. Acţiunea de demolare a pus în pericol bunul imobil Palat Ştirbei (monument istoric) şi vestigiile subterane care, astfel, au fost şi ele distruse’, susţin procurorii.

DNA precizează că ajutorul a constat în aceea că Andrei Chiliman a semnat, cunoscând că Primăria Sectorului 1 nu era autoritatea competentă şi că actul încalcă dispoziţiile legale, certificatul de urbanism pentru desfiinţarea construcţiilor nr. 4901/ 142/ V/ 42155.

De asemenea, ajutorul dat pentru distrugere a constat şi în aceea că a semnat, cunoscând că Primăria Sectorului 1 nu era autoritatea competentă şi că actul încalcă dispoziţiile legale, autorizaţia de desfiinţare a construcţiilor nr. 90 /04V/2891/08.

‘Documentele au fost emise în condiţiile în care, din Ordinul nr. 2534/ 17.09.2007 al Ministrului Culturii şi Cultelor, publicat în Monitorul Oficial nr. 671/ 01.10.2007, reiese faptul că s-a declasat din categoria imobilelor istorice de clasa A un singur imobil – clădire (la singular), nu şi anexele de pe Calea Victoriei’, menţionează DNA.

În cauză se efectuează cercetări şi faţă de alte persoane.

Te-ar mai putea interesa și
Electrica pune o baterie de 22 MWh cu bani europeni. Este al treilea proiect cu finanțare din Fondul de Modernizare
Electrica pune o baterie de 22 MWh cu bani europeni. Este al treilea proiect cu finanțare din Fondul de Modernizare
Electrica anunță finanțări europene nerambursabile de aproximativ 4,9 milioane RON prin Fondul pentru Modernizare pentru proiectul „Construirea unei capacități de stocare energie electrică......
Atenţie, bani falşi! Anunțul BNR – Care sunt cele mai falsificate bancnote
Atenţie, bani falşi! Anunțul BNR – Care sunt cele mai falsificate bancnote
Falsurile de bancnote româneşti expertizate de Banca Naţională a României în 2025 au totalizat 1.356 bucăţi, în ...
Managerii de flote din România vor mașini electrice, dar se tem de costurile asociate acestora
Managerii de flote din România vor mașini electrice, dar se tem de costurile asociate acestora
Electrificarea flotelor corporative din Europa câștigă tot mai mult teren. Mai mult de jumătate dintre companii, inclusiv ...
Cod roşu la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan face şedinţă cu PSD, PNL, USR, UDMR pentru a găsi soluţii pentru un nou guvern
Cod roşu la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan face şedinţă cu PSD, PNL, USR, UDMR pentru a găsi soluţii pentru ...
Preşedintele Nicuşor Dan se întâlneşte vineri, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR şi cu cel al Grupului ...