Guvernul introduce mecanisme mai simple pentru acordarea CNP-ului şi a certificatului de naştere celor fără identitate

Executivul ar putea adopta marţi un proiect de act normativ, care vizează crearea unor mecanisme mai simple şi mai clare prin care să se acorde un CNP şi un certificat de naştere copiilor şi adulţilor fără identitate, a anunţat premierul Dacian Cioloş, la începutul şedinţei de Guvern.
Economica.net - mar, 28 iun. 2016, 14:45
Guvernul introduce mecanisme mai simple pentru acordarea CNP-ului şi a certificatului de naştere celor fără identitate

‘Un al doilea act normativ pe care îl propunem astăzi spre adoptare vizează simplificarea şi facilitarea obţinerii de identitate a unor cetăţeni ai acestei ţări care trăiesc alături de noi, dar care, din diferite motive, administrative sau anumite circumstanţe specifice, nu au identitate. (…) Pentru cei fără identitate este mult mai greu să aibă acces la anumite servicii publice, să aibă acces la educaţie, să aibă acces la sănătate, să aibă acces la un loc de muncă şi, de cele mai multe ori, aceste persoane le găsim şi în rândul celor mai săraci sau vitregiţi de soartă. Cel mai grav este că avem mulţi copii fără identitate şi care (…) nu pot să-şi asigure un viitor la fel ca şi ceilalţi. Prin acest act normativ venim (…) cu nişte mecanisme mai simple şi mai clare prin care să se acorde un CNP şi un certificat de naştere copiilor, dar şi adulţilor fără identitate’, a explicat premierul Cioloş.

Totodată, prim-ministrul a precizat că prin acest act normativ va fi acordat mai mult timp pentru procedura de declarare a unui nou-născut.

‘Vom acorda mai mult timp pentru procedura de declarare a unui nou-născut, de la 15 la 30 de zile, tocmai pentru a da timp suficient pregătirii unor documente, mai ales în situaţii mai dificile, când părinţii, la rândul lor, nu au acte de identitate, pentru ca ei să se poată identifica şi să poată să facă aceste documente pentru copii’, a arătat Cioloş.

Acesta a mai spus că pentru copiii mai mari sau pentru adulţi care nu au certificate de naştere se va putea face o cerere la primărie.

‘Pentru copiii mai mari sau pentru adulţi care nu au certificate de naştere se va putea face o cerere la primărie şi primarul (…) va fi obligat ca în termen de 90 de zile să elibereze actele de identitate pe baza unor declaraţii şi colectării unor date necesare pentru acest lucru. (…) Pentru adulţi şi copii fără identitate trecem de la o procedură judecătorească, ce era mai complexă în momentul de faţă, la o procedură administrativă, care este mai rapidă. Pentru copiii instituţionalizaţi şi care nu au acte de identitate, acest lucru se va putea face şi pe baza declarării domiciliului la instituţia la care ei sunt instituţionalizaţi. Deci o decizie importantă care ne va permite (…) ca toţi cei născuţi în România să poată să obţină act de identitate şi apoi să beneficieze de diferite prestaţii sociale’, a mai afirmat Cioloş.

Te-ar mai putea interesa și
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Calea pentru reducea deficitului sub 3% este eliminarea pe cât posibil a evaziunii fiscale şi a optimizării fiscale şi nu creşterea de impozite, care este nerealistă din punct de vedere social......
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Un nou proiect rezidențial este în pregătire într-una din zonele cu potențial din București, acolo unde a fost construit ...
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Activele fonului ETF Energie Patria – Tradeville au atins valoarea de 100,1 milioane lei la dată de 23 iunie 2026, în ...
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, ...