Coreea de Nord l-a transferat pe Kenneth Bae într-un lagăr de muncă

Cetăţeanul american Kenneth Bae, deţinut de peste doi ani în Coreea de Nord, a fost transferat de la spital într-un lagăr de muncă, au anunţat vineri autorităţile americane, arătându-se îngrijorate în legătură cu starea sa de sănătate.
Economica.net - S, 08 feb. 2014, 07:38
Coreea de Nord l-a transferat pe Kenneth Bae într-un lagăr de muncă

„Departamentul de Stat a aflat că autorităţile nord-coreene l-au transferat pe Bae de la spital într-un lagăr de muncă”, a declarat vineri purtătoarea de cuvânt a diplomaţiei americane, Jennifer Psaki.

Washingtonul este „foarte îngrijorat în legătură cu starea sa de sănătate”, a adăugat ea.
„Reiterăm apelurile către autorităţile nord-coreene să i se acorde o amnistie specială şi să fie eliberat imediat”, a mai spus oficialul american.

Kenneth Bae, în vârstă de 45 de ani şi originar din Coreea de Nord, a fost arestat la 3 noiembrie 2012, la sosirea sa în oraşul portuar Rason (nord-estul statului), din motive care rămân neclare. Potrivit presei nord-coreene, bărbatul călătorea cu mai mulţi turişti, iar unul dintre ei avea asupra sa un hard-disk ce ar fi conţinut date sensibile.

Bae a fost condamnat în mai 2013 la 15 ani de muncă forţată pentru subversiune, potrivit agenţiei oficiale nord-coreene KCNA.

Phenianul a afirmat că Kenneth Bae, al cărui nume coreean este Pae Jun-ho, este un activit creştin-evanghelist, trimis în China în perioada 2006-2012 pentru a pune „bazele unei conspiraţii” şi a încuraja nord-coreenii să „întreprindă acţiuni ostile cu scopul de a înlătura de la putere Guvernul, promovând o campanie de defăimare” a acestuia.

Bae a fost spitalizat, se pare, în vara lui 2013. Sora sa, intervievată de CNN, a afirmat atunci că el a slăbit 23 de kilograme şi suferă de probleme renale şi hepatice.

Departamentul de Stat a precizat într-un comunicat publicat vineri că diplomaţi ai ambasadei Suediei, care reprezintă interesale Statelor Unite în Coreea de Nord, s-au întâlnit de zece ori cu Bae din momentul în care a fost arestat.

El a apărut în urmă cu trei săptămâni alături de doi gardieni într-o înregistare în care afirmă că este vinovat şi face apel către Executivul american să-l ajute să-şi regăsească familia, a anunţat agenţia de presă niponă Kyodo.

Un alt cetăţean american, Merrill Newman, în vârstă de 85 de ani, a fost eliberat în decembrie 2013, după 42 de zile detenţie într-o închisoare nord-coreeană, sub acuzaţia de comitere de „acte ostile” împotriva Coreei de Nord.

Te-ar mai putea interesa și
Preț șocant la energie electrică mâine în România pe fondul caniculei și al producției slabe: peste 4.200 de lei/MWh seara. Suntem cea mai scumpă piață din Europa
Preț șocant la energie electrică mâine în România pe fondul caniculei și al producției slabe: peste 4.200 de lei/MWh ...
Pe fondul temperaturilor foarte mari, prețul spot al energiei electrice este foarte mare mâine în România, cu un vârf de peste 800 de euro/MWh seara. La nivel de medie a zilei în piața pentru......
Peste 6.700 de firme şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026
Peste 6.700 de firme şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026
Numărul firmelor care şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026 a fost de 6.786, în creştere cu 3,07% ...
Plajele de pe litoralul bulgăresc, poluate cu păcură. Ce stațiuni sunt afectate
Plajele de pe litoralul bulgăresc, poluate cu păcură. Ce stațiuni sunt afectate
Poluare cu păcură a fost raportată pe plajele de-a lungul coastei bulgare a Mării Negre, aproape zilnic în zone aflate ...
Seceta moderată şi puternică se menţine în vestul, nordul şi centrul ţării la culturile de grâu şi porumb – ANM
Seceta moderată şi puternică se menţine în vestul, nordul şi centrul ţării la culturile de grâu şi porumb – ANM
Rezerva de umiditate din sol se va situa în limite satisfăcătoare până la optime pentru culturile de grâu de toamnă ...