„În ultimii 20 de ani, industria construcțiilor a suferit pentru că mulți dintre muncitori au părăsit acest sector și s-au îndreptat către țări din Europa Occidentală, care aveau nevoie de mână de lucru. Dar și în România era nevoie de mână de lucru în construcții și de multe ori n-am putut să ducem la bun sfârșit o serie de proiecte din cauza deficitului de forță de muncă. În ultimii cinci ani, însă, acest sector a crescut cu aproape 35%, contribuția noastră la PIB-ul României era în 2019 de 6%, iar astăzi este de 8%. Suntem pe drumul cel bun”, a spus Erbașu, care a participat la lansarea Raportului de tranziție al Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) pentru România aferent anului 2024-2025 și a Codului revizuit de Guvernanță Corporativă al BVB.
Conform acestuia, sectorul beneficiază, în prezent, de o serie de facilități legate de forța de muncă din construcții, care au păstrat în țară forța de muncă calificată.
Cristian Erbașu a recunoscut, totodată, că industria construcțiilor nu și-a dezvoltat capacitatea tehnologică și informațională, pentru că IMM-urile din România nu au avut fondurile necesare pentru inovații în domeniul tehnologic.
Reprezentantul industriei construcțiilor a ridicat, totodată, problema actualizării legislației privitoare la deșeuri, pentru a se putea îmbunătăți sistemul de selectare a deșeurilor și să fie reciclate o serie de materiale din construcții.