1EUR = 4.7776 RON | Bucureşti 11 º

Extern

Cu cine joacă România în preliminariile Cupei Mondiale din Rusia

 Naţionala de fotbal a României va întâlni Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia şi Kazahstan în Grupa E din preliminariile Cupei Mondiale 2018, aşa cum a decis tragerea la sorţi efectuată sâmbătă la Sankt Petersburg, la care selecţionata ţării noastre a fost cap de serie.

25 iul, 2015 | Agerpres

Naţionala de fotbal a României va întâlni Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia şi Kazahstan în Grupa E din preliminariile Cupei Mondiale 2018, aşa cum a decis tragerea la sorţi efectuată sâmbătă la Sankt Petersburg, la care selecţionata ţării noastre a fost cap de serie.

România a reuşit astfel să evite adversari foarte puternici, ca Italia şi Franţa, aflate în a doua urnă valorică la tragerea la sorţi.

Dintre adversarii tricolorilor, Muntenegru, Armenia şi Kazahstan nu au fost niciodată prezente la un turneu final.

Iată cum arată preliminariile zonei europene, care propun meciuri între Olanda şi Franţa, în Grupa A, sau între Spania şi Italia, în Grupa G.

Grupa A

Olanda
Franţa
Suedia
Bulgaria
Belarus
Luxemburg

Grupa B

Portugalia
Elveţia
Ungaria
Insulele Feroe
Letonia
Andorra

Grupa C
Germania
Cehia
Irlanda de Nord
Norvegia
Azerbaidjan
San Marino

Grupa D
Ţara Galilor
Austria
Serbia
Irlanda
Republica Moldova
Georgia

Grupa E
ROMÂNIA
Danemarca
Polonia
Muntenegru
Armenia
Kazahstan

Grupa F
Anglia
Slovacia
Scoţia
Slovenia
Lituania
Malta

Grupa G
Spania
Italia
Albania
Israel
Macedonia
Liechtenstein

Grupa H
Belgia
Bosnia
Grecia
Estonia
Cipru

Grupa I
Croaţia
Islanda
Ucraina
Turcia
Finlanda

UEFA a solicitat ca Anglia, Franţa, Germania, Italia, Spania şi Olanda să fie repartizate în grupe de câte 6 echipe.

Programul preliminariilor CM 2018 este următorul:

Prima rundă: 4-6 septembrie 2016
A doua rundă: 6-8 octombrie 2016
A treia rundă: 9-11 octombrie 2016
A patra rundă: 11-13 noiembrie 2016
A cincea rundă: 24-26 martie 2017
A şasea rundă: 9-11 iunie 2017
A şaptea rundă: 31 august-2 septembrie 2017
A opta rundă: 3-5 septembrie 2017
A noua rundă: 5-7 octombrie 2017
A zecea rundă: 8-10 octombrie 2017

Play-off, prima manşă: 9-11 noiembrie 2017
Play-off, manşa secundă: 12-14 noiembrie 2017

Turneul final (Rusia): 14 iunie-15 iulie 2018

Ţara gazdă, Rusia, este calificată automat la turneul final.

CELE MAI NOI ȘTIRI

CELE MAI NOI ȘTIRI

OPINII ECONOMICA.NET

NOOBZ.RO

NSTRAVEL.RO

CAPITAL.RO