Dragnea: Începem negocieri pentru semnarea acordului de evitare a dublei impuneri între România şi Hong Kong

Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat joi, după întâlnirea cu şeful Executiv al Regiunii Administrative Speciale Hong-Kong, K.Y. Leung, că România şi Hong Kong vor începe negocieri pentru semnarea acordului de evitare a dublei impuneri, discutat încă de vara trecută cu ocazia vizitei premierului Victor Ponta în China.
Economica.net - J, 20 mart. 2014, 17:40
Dragnea: Începem negocieri pentru semnarea acordului de evitare a dublei impuneri între România şi Hong Kong

‘Am convenit împreună să grăbim semnarea acordului de evitare a dublei impuneri între Hong Kong şi România. Noi am aprobat în Guvern în 29 ianuarie un memorandum prin care am stabilit începerea negocierilor pentru semnarea acestui acord (…) important pentru că 80% dintre relaţiile comerciale între România şi Hong Kong reprezintă exporturi româneşti, or, un acord de evitare a dublei impuneri avantajează în primul rând agenţii economici din România’, a declarat Dragnea la finalul întrevederii de circa 45 de minute, care a avut loc la reşedinţa oficialului chinez.

Potrivit vicepremierului român, ‘urmează ca în aprilie să aibă loc prima întâlnire a echipelor de negociatori, probabil undeva în jurul datei de 7’.

Vicepremierul Liviu Dragnea efectuează o vizită de lucru în China în perioada 20-26 martie şi va avea întâlniri la nivel înalt cu oficiali chinezi pentru a analiza stadiul implementării acordurilor semnate în noiembrie anul trecut, în cadrul vizitei la Bucureşti a premierului chinez, Li Keqiang.

Vineri, la Shenzhen, sunt programate întrevederi cu reprezentanţii unor companii din domeniul comunicaţiilor şi energiei: ZTE Corporation, Huawei şi CGN (China General Nuclear Power Group).

În a doua parte a vizitei, viceprim-ministrul Liviu Dragnea va avea o întâlnire bilaterală cu viceprim-ministrul Republicii Populare Chineze, Zhang Gaoli.

 

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță duminică Administrația Porturilor Dunării Maritime (APDM)....
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel şi reprezintă până astăzi ...
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent ...