Dragnea: Lista cu miniştri pleacă la Cotroceni după ce vine de la premierul desemnat

Lista cu miniştrii propuşi să formeze noul Cabinet pleacă la Cotroceni după ce vine de la premierul desemnat, marţi, în jurul orei 16,00, a declarat preşedintele PSD, Liviu Dragnea, şef al Camerei Deputaţilor.
Economica.net - mar, 03 ian. 2017, 14:17
Dragnea: Lista cu miniştri pleacă la Cotroceni după ce vine de la premierul desemnat

‘După ce premierul desemnat în mod oficial va depune lista şi la mine la cabinet şi la domnul Tăriceanu, eu o să trimit oficial preşedintelui României, după ce vine de la premierul desemnat. În jurul orei 16,00, va pleca la Cotroceni’, a precizat Dragnea la Palatul Parlamentului.

El a adăugat că cel puţin cinci nume din listă aparţin premierului desemnat Sorin Grindeanu, iar la Sevil Shhaideh au ţinut amândoi ca aceasta să devină ministrul al Fondurilor Europene.

‘În prima formulă guvernamentală, dacă ar fi fost acceptată doamna Sevil Shhaideh, erau câţiva colegi care ar fi făcut parte din acel guvern, colegi cărora eu le-am cerut în noua formulă a guvernului condus de Sorin Grindeanu, şi au acceptat, să rămână în echipă cu mine la Parlament şi la partid pentru monitorizarea activităţii Guvernului. Şi mă refer la Mihai Tudose, Gabriel Vlase, Georgian Pop şi Marius Nica. De asemenea, în prima formulă era la Dezvoltare Regională Adrian Ţuţuianu, i-am cerut să accepte să nu mai facă parte din această echipă pentru că am ţinut neapărat ca la Dezvoltare Regională, o solicitare fermă şi a domnului Sorin Grindeanu, să meargă Sevil Shhaideh. Din punct de vedere al formării acestei echipe, eu nu m-am dus cu o listă, i-am arătat-o premierului şi i-am spus să fie de acord. Cel puţin cinci nume de pe această listă au fost propunerile lui şi mi se pare normal. Nu ne-a fost uşor să alegem din ceea ce avem ca resurse umane’, a detaliat Liviu Dragnea.

În ceea ce priveşte Ministerul de Interne, liderul PSD crede că acesta poate fi condus ‘cu fermitate’, fiind o instituţie ‘cu foarte multe probleme’.

‘Cred că la ministerul de Interne se poate conduce şi cu suflet şi cu fermitate. Doamna Carmen va fi un ministru foarte bun, este o noutate că e femeie, dar bănuiesc că nu e problemă de gen. Am încredere atât în fermitatea ei cât în capacitatea de a aduce sănătate în acel minister. Din păcate, în ultimii ani au fost foarte multe frământări, un minister cu foarte mari probleme. Cred că acolo ar trebui adusă normalitate şi pusă rânduială, nu cu patimă, nu cu brutalitate, cu echilibru şi foarte multă fermitate’, a mai spus el.

‘Am avut de ales trei-patru nume pe fiecare minister în parte. Ne-am consultat. (…) Sunt, de exemplu, în spatele meu doi oameni cu care am lucrat la Ministerul Comunicaţiilor’, a completat Sorin Grindeanu.

Te-ar mai putea interesa și
OPPO lansează seria Reno16 cu designul 3D Pop Planet și funcții avansate pentru fotografii
OPPO lansează seria Reno16 cu designul 3D Pop Planet și funcții avansate pentru fotografii
OPPO lansează pe piața din România noua serie Reno16, formată din modelele Reno16, Reno16 Pro și Reno16 F, cu un design 3D Pop Planet și o suită extinsă de funcții bazate pe inteligență......
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Un indicator al inflaţiei urmărit cu atenţie de Rezerva Federală a SUA (Fed) a crescut luna trecută la cel mai ridicat ...
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Tronsoanele Poieni - Aleșd - Frontieră Ungaria (aproape 100 de kilometri) "prind viteză" în proiectul electrificării ...
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația
Al doilea mare producător din OPEC, Irakul, ia în calcul părăsirea cartelului dacă organizația respinge planul Bagdadului ...