Dragnea: Localităţile vor fi reclasificate în funcţie de numărul de locuitori

Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat, joi, că a preluat propunerea Asociaţiei comunelor de a reclasifica localităţile în funcţie de numărul de locuitori, el arătând că unii primari vor primi, în consecinţă, salarii majorate de la 1 ianuarie 2014, ca urmare a acestei reclasificări.
Economica.net - J, 05 sept. 2013, 18:36
Dragnea: Localităţile vor fi reclasificate în funcţie de numărul de locuitori

„Până acum, clasificarea localiăţilor era în funcţie de comune, oraşe, municipii, fără să se ţină cont de numărul de locuitori. Propunerea lor, corectă, este ca în legislaţie clasificarea să fie realizată în funcţie de numărul de locuitori, pentru că sunt comune care au 15.000 de locuitori şi oraşe care au 1.700 de locuitori. E incorect ca într-un oraş cu 1.700 de locuitori indemnizaţia primarului să fie mai mare decât a unui primar care conduce 15.000 de locuitori”, a spus Dragnea.

El a precizat că salariile primarilor vor creşte de la 1 ianuarie 2014, creşterea fiind generată de reclasificarea localităţilor în funcţie de numărul de locuitori.

Reprezentanţii Asociaţiei comunelor s-au întâlnit, joi, la Ministerul Dezvoltării, cu viceppremierul Liviu Dragnea, ministrul Dezvoltării, la discuţie participând şi premierul Victor Ponta.

Una dintre plângerile expuse de primarii comunelor a privit faptul că salariile unora dintre ei sunt mai mici decât salariile edililor unor oraşe, deşi comunele respective sunt mai mari, ca număr de locuitori, decât unele oraşe.

Te-ar mai putea interesa și
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv 81,3 miliarde de euro, la sfârşitul primului trimestru al anului 2026,......
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.