Enel România are un nou director de reglementare

Enel România l-a numit pe Cosmin Trofin în funcţia de director de Reglementare, în timp ce poziţia de director de Achiziţii, ocupată anterior de Trofin, a fost ocupată de Giovanni de Vita, a anunţat marţi compania, transmite Agerpres.
Economica.net - mar, 01 sept. 2015, 14:25
Enel România are un nou director de reglementare

Potrivit sursei citate, în calitate de director de Reglementare, Cosmin Trofin, care a fost şeful Departamentului de Achiziţii al Enel timp de cinci ani, va conduce o echipă de 15 persoane, având ca obiectiv principal definirea, reprezentarea şi promovarea poziţiei companiei pe probleme de reglementare şi antitrust.

De asemenea, el va fi responsabil de identificarea tendinţei de reglementare pentru evaluarea impactului economic şi financiar al reglementărilor asupra liniilor de afaceri locale şi de gestionarea problemelor şi procedurilor de reglementare şi antitrust faţă de părţile interesate relevante, abordarea şi monitorizarea respectării reglementărilor de către linii de afaceri locale şi definirea strategiei optime la nivel local.

Poziţia de director de Reglementare a fost ocupată anterior, interimar, de Toni Volpe, Country Manager al Enel România.

Înainte de a se alătura Enel, Cosmin Trofin a dobândit o vastă experienţă în achiziţii în alte mari companii multinaţionale din domeniile energiei şi produselor alimentare. Trofin deţine o diplomă de licenţă în inginerie de la Universitatea Politehnică din Bucureşti – Facultatea de Mecanică.

Giovanni De Vita, cu peste 20 de ani de experienţă în domeniul energetic, este noul director de Achiziţii. El s-a alăturat Enel în 1996 şi a deţinut mai multe funcţii în cadrul Diviziei de Distribuţie din Italia şi în Divizia Internaţională a Grupului Enel. În februarie 2012, s-a alăturat echipei Enel Distribuţie în România, unde a ocupat funcţiile de director pentru Managementul Performanţei şi, din martie 2014, director de Calitate, Mediu şi Îmbunătăţirea Proceselor. În calitate de director de Achiziţii, el va conduce o echipă de 24 de persoane şi va juca un rol-cheie în activităţile de achiziţionare pentru toate filialele Enel în România.

De Vita deţine un MBA de la LUISS Business School şi o diplomă de licenţă în inginerie de la Universitatea ‘Federico II’ din Napoli. El are, de asemenea, dreptul de a preda Electrotehnică în Italia.

Prezentă pe piaţa din România încă din 2005, compania Enel este, în acest moment, cel mai mare investitor privat în domeniul energetic, cu operaţiuni în sectorul distribuţiei şi furnizării de electricitate, dar şi al producţiei de energie electrică din surse regenerabile. Enel are peste 3.100 de angajaţi în România şi oferă servicii unui număr de 2,7 milioane de clienţi din trei zone ale ţării: Muntenia Sud (inclusiv Bucureşti), Banat şi Dobrogea, acoperind aproape o treime din piaţa locală de distribuţie.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...