Foxconn, furnizorul Apple, începe producţia iPhone 15 în India – Bloomberg

 Producţia următoarei generaţii de iPhone 15 de la Apple Inc va începe în Tamil Nadu, în cadrul eforturilor de a reduce în continuare decalajul dintre operaţiunile din India ale gigantului american şi principala sa bază de producţie din China, transmite Bloomberg.
AGERPRES - J, 17 aug. 2023, 12:24
Foxconn, furnizorul Apple, începe producţia iPhone 15 în India - Bloomberg

Foxconn, principalul furnizor al Apple Inc, va începe la fabrica sa Sriperumbudur furnizarea celor mai noi dispozitive, la doar câteva săptămâni după ce a demarat livrările de la fabricile sale din China, în condiţiile în care firma vrea să majoreze producţia de iPhone-uri din India, au declarat pentru Bloomberg surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Apple, cea mai mare companie americană în funcţie de capitalizarea de piaţă, a lansat primul magazin online în India în 2020. Conform analiştilor, India, a doua piaţă globală a telefoanelor mobile inteligente, alături de ţări ca Mexic şi Vietnam, devine din ce în ce mai importantă pentru producătorii care aprovizionează brandurile americane ce încearcă să-şi diversifice producţia şi să-şi reducă dependenţa de China.

„Majorarea producţiei Apple în India va duce la mutarea unei părţi importante din lanţul său de aprovizionare în această ţară. Deşi prezenţa Apple în India încă nu este semnificativă, cred că autorităţile sunt decise să extindă lanţul valoric pe segmentul producerii de electronice. Iar eforturile Apple sunt de ajutor”, a apreciat Shilpi Jain, analist la Counterpoint Research.

Nivelul producţiei iPhone 15 în India va depinde de disponibilitatea componentelor, care sunt în mare măsură importate, şi de majorarea producţiei de la fabrica Foxconn de lângă Chennai.

Noul iPhone, care va fi probabil anunţat în 12 septembrie, ar urma să aibă actualizări importante, pentru a stimula vânzările de telefoane mobile inteligente. Luna aceasta, Apple a raportat al treilea trimestru consecutiv de scădere a vânzărilor, pe fondul reducerii cererii pe principalele sale pieţe din SUA, China şi Europa.

Sursele au declarat că şi alţi furnizori Apple din India – Pegatron Corp şi Wistron Corp – vor începe în curând asamblarea iPhone 15.

Reprezentanţii Apple, Wistron, Pegatron şi Foxconn nu au dorit să comenteze informaţia.

Te-ar mai putea interesa și
Trump spune că SUA au o „rezervă nelimitată” de arme
Trump spune că SUA au o „rezervă nelimitată” de arme
Preşedintele american Donald Trump s-a lăudat marţi dimineaţă că ţara sa are o "rezervă nelimitată" de arme şi că stocurile de muniţii nu au fost niciodată mai mari, în contextul......
Criză în Orientul Mijlociu. Oana Ţoiu: 318 cetăţeni români, pelerini şi turişti, aduşi în ţară
Criză în Orientul Mijlociu. Oana Ţoiu: 318 cetăţeni români, pelerini şi turişti, aduşi în ţară
Un număr de 318 români, pelerini şi turişti, au ajuns în noaptea de luni spre marţi în ţară, pe Aeroportul Otopeni, ...
Prețul cu care Kaufland a șocat România. E scandal
Prețul cu care Kaufland a șocat România. E scandal
În această perioadă de început de primăvară, cînd florile au fost și încă sunt la mare căutare, horticultorii ...
Iranul închide strâmtoarea Ormuz, prin care trec 20% din petrolul și LNG-ul mondial. Toate vasele vor fi atacate
Iranul închide strâmtoarea Ormuz, prin care trec 20% din petrolul și LNG-ul mondial. Toate vasele vor fi atacate
Comandantul Gărzilor Revoluţionare iraniene a anunţat luni că strâmtoarea Ormuz este închisă traficului maritim şi ...