Franţa va ajuta operatorul feroviar SNCF cu câteva miliarde de euro – Le Figaro

Franţa va ajuta compania publică de căi ferate (SNCF) să supravieţuiască crizei provocate de pandemia de coronavirus (COVID-19) furnizându-i câteva miliarde de euro, a declarat joi ministrul Transporturilor, Jean-Baptiste Djebbari, transmite Reuters, preluată de Agerpres.
Economica.net - J, 23 iul. 2020, 07:21
Franţa va ajuta operatorul feroviar SNCF cu câteva miliarde de euro - Le Figaro

Guvernul va ajuta compania printr-o majorare de capital sau prin răscumpărări suplimentare de acţiuni, a afirmat Djebbari pentru publicaţia franceză Le Figaro.

„SNCF nu are probleme cu fluxul de numerar. Totuşi, statul o va ajuta cu câteva miliarde de euro”, a explicat ministrul Transporturilor.

Acesta a adăugat că Executivul se aşteaptă în schimb de la SNCF la „un nivel ridicat al performanţelor economice, sociale şi de mediu”.

Separat, Djebbari a declarat la postul de radio France Info că statul intenţionează să extindă transportul feroviar în Franţa.

„Aproximativ 9% din bunuri sunt transportate pe căile ferate şi vrem să dublăm acest procent la 18% până în 2030”, a precizat ministrul Transporturilor.

Te-ar mai putea interesa și
O nouă centrală electrică a intrat în operare în România
O nouă centrală electrică a intrat în operare în România
Centrala în cogenerare pe gaze de la Midia, mult așteptată, a primit licența de operare comercială de la ANRE în această săptămână....
ANM: Creșterea şi dezvoltarea culturilor de rapiţă, orz şi grâu de toamnă se vor desfăşura normal în majoritatea zonelor de cultură
ANM: Creșterea şi dezvoltarea culturilor de rapiţă, orz şi grâu de toamnă se vor desfăşura normal în majoritatea ...
Procesele de creştere şi dezvoltare ale culturilor de rapiţă, orz şi grâu de toamnă se vor desfăşura normal în ...
Musk reacționează furios după ce Comisia Europeană a amendat X cu 120 de milioane de euro. Oligarhul crede că UE ar trebui eradicată și cere sancțiuni din partea SUA
Musk reacționează furios după ce Comisia Europeană a amendat X cu 120 de milioane de euro. Oligarhul crede că UE ar ...
Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacţionat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce ...
Ministrul egiptean de Externe cere desfășurarea cât mai rapidă a unei forțe de menținere a păcii în Fâșia Gaza
Ministrul egiptean de Externe cere desfășurarea cât mai rapidă a unei forțe de menținere a păcii în Fâșia Gaza
Şeful diplomaţiei egiptene Badr Abdelatty s-a pronunţat sâmbătă pentru o desfăşurare rapidă în Fâşia Gaza a unei ...