Gazele cu efect de seră au atins în 2018 un nou nivel record, potrivit Organizaţiei Mondiale a Meteorologiei

Nivelul gazelor cu efect de seră a atins un nou record în 2018, a anunţat luni Organizaţia Mondială a Meteorologiei (WMO), relatează CNBC, potrivit News.ro. 
Economica.net - mar, 26 nov. 2019, 17:51
Gazele cu efect de seră au atins în 2018 un nou nivel record, potrivit Organizaţiei Mondiale a Meteorologiei

Potrivit celui mai recent Buletin referitor la Gazele cu Efect de Seră, concentraţia medie a dioxidului de carbon (CO2) a atins anul trecut un nivel de 407,8 părţi pe milion (ppm), comparativ cu 405,5 ppm în 2017. Nivelul atins anul trecut este cu 47% mai ridicat faţă de nivelul pre-industrial estimat, din 1750.

Raportul WMO mai arată că metanul din atmosferă s-a ridicat anul trecut la 1869 de părţi pe miliard (ppb), un nou nivel record, în timp ce protoxidul de azot a fost cu 23% mai ridicat comparativ cu nivelul pre-industrial.

WMO a arătat într-un comunicat că ”există numeroase indicii” că creşterea nivelului de CO2 în atmosferă ”are legătură cu carburanţii fosili”.

Publicarea buletinului WMO, care este agenţie a ONU, a avut loc înainte de summitul pentru climă COP25 de la Madrid, care va avea loc luna viitoare.

”Nu există niciun semn de încetinire, cu atât mai puţin de scădere a concentraţiei de gaze cu efect de seră în atmosferă, în pofida tuturor angajamentelor asumate în Acordul de la Paris referitor la Schimbările Climatice”, a declarat Petteri Taalas, secretarul general al WMO.

”Trebuie să transpunem angajamentele în acţiune şi să creştem nivelul de ambiţie, pentru binele omenirii”, a explicat Taalas.

Acordul de la Paris a fost convenit la summitul COP21 din decembrie 2015. Pe lângă angajamentul de a face ca încălzirea globală să fie de sub 2 grade Celsius peste nivelul pre-industrial, liderii mondiali au mai convenit să facă eforturi pentru a limita creşterea temperaturii la 1,5 grade Celsius.

Acordul a înregistrat un regres pe 4 noiembrie, când secretarul de Stat al SUA, Mike Pompeo, a anunţat că ţara sa a început procesul de retragere.

 

Te-ar mai putea interesa și
Electrica pune o baterie de 22 MWh cu bani europeni. Este al treilea proiect cu finanțare din Fondul de Modernizare
Electrica pune o baterie de 22 MWh cu bani europeni. Este al treilea proiect cu finanțare din Fondul de Modernizare
Electrica anunță finanțări europene nerambursabile de aproximativ 4,9 milioane RON prin Fondul pentru Modernizare pentru proiectul „Construirea unei capacități de stocare energie electrică......
Atenţie, bani falşi! Anunțul BNR – Care sunt cele mai falsificate bancnote
Atenţie, bani falşi! Anunțul BNR – Care sunt cele mai falsificate bancnote
Falsurile de bancnote româneşti expertizate de Banca Naţională a României în 2025 au totalizat 1.356 bucăţi, în ...
Managerii de flote din România vor mașini electrice, dar se tem de costurile asociate acestora
Managerii de flote din România vor mașini electrice, dar se tem de costurile asociate acestora
Electrificarea flotelor corporative din Europa câștigă tot mai mult teren. Mai mult de jumătate dintre companii, inclusiv ...
Cod roşu la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan face şedinţă cu PSD, PNL, USR, UDMR pentru a găsi soluţii pentru un nou guvern
Cod roşu la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan face şedinţă cu PSD, PNL, USR, UDMR pentru a găsi soluţii pentru ...
Preşedintele Nicuşor Dan se întâlneşte vineri, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR şi cu cel al Grupului ...