Germania vrea să închidă unele centrale pe bază de cărbune

Ministrul german al Economiei, Sigmar Gabriel, vrea să le impună producătorilor de electricitate oprirea unor centrale pe bază de cărbune, în contextul în care urmează să se întâlnească luni cu şefii operatorilor vizaţi, relatează presa germană, preluată de AFP.
Economica.net - lun, 24 nov. 2014, 11:23
Germania vrea să închidă unele centrale pe bază de cărbune

Sigmar Gabriel a convenit cu colega sa de la Ministerul Mediului, Barbara Hendricks, să impună în sectorul energetic o reducere a emisiilor de dioxid de carbon cu 22 milioane de tone până în 2020, potrivit săptămânalului Der Spiegel şi cotidianului Frankfurter Allgemeine Zeitung. Îndeplinirea unei astfel de ţinte ar presupune închiderea unor centrale pe bază de cărbune, puternic poluante.

Directorii companiilor energetice EON, RWE, Vattenfall, Steag, EnBW şi Thüga sunt aşteptaţi luni la Ministerul Economiei pentru a discuta problema, meţionează DerSpiegel. Până săptămâna trecută, Sigmar Gabriel şi Barbara Hendricks erau în dezacord în ceea ce priveşte contribuţia sectorului energetic la eforturile de reducere a emisiilor de CO2 ale Germaniei.

Primul, invocând argumente privind costul, securitatea aprovizionării şi problema locurilor de muncă, refuza să accepte închiderea unor centrale pe bază de cărbune, în timp ce şefa de la Mediu considera că, fără o limitare a consumului de cărbune – care reprezintă 46% din sursele germane de generare de electricitate -, Germania nu-şi va duce la îndeplinire obiectivele de reducere a emisiilor de CO2.

Problema trebuie rezolvată până la 3 decembrie, dată la care în consiliul de miniştri va fi prezentat un plan naţional de acţiune pentru climă, o foaie de parcurs pentru reducerea emisiilor de CO2 pentru anii următori.

Potrivit unui raport al federaţiei industriei germane BDI, renunţarea la unele centrale pe bază de cărbune ar creşte preţurile pentru clienţii industriali cu 15% până în 2020 şi ar duce la pierderea a 74.000 de locuri de muncă ‘directe şi indirecte’.

Dar săptămâna trecută, un studiu al institutului de cercetare DIW a ajuns la alte concluzii, şi anume că efectele asupra preţurilor ar fi ‘moderate’, iar cele asupra locurilor de muncă nu ar fi atât de dureroase, deoarece oprirea centralelor pe bază de cărbune ar face din nou competitive centralele cu gaze.

Te-ar mai putea interesa și
Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Ministerul Sănătăţii solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme, relatează Agerpres. ...
Cutremure în Venezuela. Bilanțul morților a ajuns la 920, iar peste 50.000 de persoane sunt date dispărute
Cutremure în Venezuela. Bilanțul morților a ajuns la 920, iar peste 50.000 de persoane sunt date dispărute
Bilanţul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morţi şi peste 50.000 ...
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Cel puţin 193 de milioane de locuitori din Europa, dintre care 75 de milioane din Germania, ar urma să se confrunte cu ...
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global (75%) se consideră fie foarte încrezătoare, fie relativ încrezătoare ...