Grindeanu, după şedinţa de guvern româno-moldoveană: Ne dorim să fim parte a proceselor de privatizare din Moldova

Primul-ministru Sorin Grindeanu a declarat, joi, în conferinţa de presă susţinută alături de premierul Pavel Filip după încheierea şedinţei comune de guvern româno-moldoveană, că România îşi doreşte să participe la procesele de privatizare din Moldova, anunţă News.ro.
Economica.net - J, 23 mart. 2017, 15:31
Grindeanu, după şedinţa de guvern româno-moldoveană: Ne dorim să fim parte a proceselor de privatizare din Moldova

„Avem în vedere să creştem prezenţa României în Republica Moldova, ne dorim consolidarea prezenţei instituţionale româneşti, să fim parte a eventualelor procese de privatizare care vor avea loc în perioada următoare, sigur respectând toate procedurile transparente pe care dumneavoastră le veţi avea”, a declarat Sorin Grindeanu, în conferinţa de presă susţinută la Piatra-Neamţ, citat de News.ro.

La rândul său, premierul Moldovei a spus că investiţiile româneşti sunt binevenite în Republica Moldova. „Cu privire la investiţiile României în Republica Moldova, vom fi foarte bucuroşi să vă prezentăm tot programul de privatizare din Republica Moldova şi aceste investiţii sunt binevenite”, a spus Pavel Filip.

Cei doi şefi de guvern au discutat despre stadiul proiectelor comune româno-moldovene şi posibilitatea demarării altora noi. La şedinţa de la Piatra-Neamţ, premierul Grindeanu a fost însoţit de miniştrii Sevil Shhaideh (Dezvoltare Regională), Daniel Constantin (Mediu), Carmen Dan (Interne), Gabriel Leş (Apărare), Viorel Ştefan (Finanţe), Tudorel Toader (Justiţie), Mihai Tudose (Economie), Alexandru Petrescu (Mediul de Afaceri), Ionuţ Vulpescu (Cultură), Ana Birchall (Afaceri Europene), Alexandru Cuc (Transporturi), Mihai Busuioc (secretarul general al Guvernului) şi de şeful ANSVSA, Geronimo Răducu Brănescu, şi ambasadorul României la Chişinău, Daniel Ioniţă.

„Am avut o întâlnire foarte pragmatică, un dialog constructiv care este baza cooperării bilaterale. Am trecut în revistă foarte multe proiecte aflate în derulare, am discutat despre proiecte viitoare în domeniul energiei, infrastructurii, culturii, mediului, dezvoltare regională, a declarat Grindeanu.

Te-ar mai putea interesa și
ANCOM, în control la Dragonul Roșu. Sute de boxe, căști, mouse-uri și radiouri au fost confiscate
ANCOM, în control la Dragonul Roșu. Sute de boxe, căști, mouse-uri și radiouri au fost confiscate
Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), în colaborare cu Jandarmeria Română, a efectuat joi un control la complexul comercial Dragonul Roșu, în......
Adidas vs. Nike: De ce gloria de la Cupa Mondială nu garantează succesul pe bursă
Adidas vs. Nike: De ce gloria de la Cupa Mondială nu garantează succesul pe bursă
De aproape două săptămâni, fotbalul a captat atenția întregii lumi, pe măsură ce cele mai bune echipe din lume se ...
Calea ferată Craiova – Caransebeș: Spaniolii de la FCC, desemnați câștigători pe lotul 3
Calea ferată Craiova – Caransebeș: Spaniolii de la FCC, desemnați câștigători pe lotul 3
CFR S.A. continuă demersurile pentru modernizarea infrastructurii feroviare pe linia Craiova – Drobeta Turnu Severin – ...
Trenul metropolitan București – Ilfov intră în faza aprobărilor finale
Trenul metropolitan București – Ilfov intră în faza aprobărilor finale
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI) anunță finalizarea Studiului ...