Guvernul a adoptat Strategia de dezvoltare teritorială a României pentru următorii 20 de ani

Strategia de dezvoltare teritorială a României, un document-cadru care relaţionează în profil teritorial strategiile sectoriale naţionale şi orientările strategice pe termen lung, fundamentând planurile pe termen scurt şi mediu, a fost aprobată miercuri de Guvern, printr-un proiect de lege.
Economica.net - mie, 31 mai 2017, 15:17
Guvernul a adoptat Strategia de dezvoltare teritorială a României pentru următorii 20 de ani

‘Strategia include toate aspectele dezvoltării, problemele, tendinţele, potenţialul de dezvoltare şi riscurile, asigură suportul pentru evaluarea ex-ante a impactului teritorial al implementării exerciţiilor bugetare naţional şi al UE’, se arată într-un comunicat al Guvernului, remis AGERPRES.

Potrivit documentului elaborat de Ministerul Dezvoltării Regionale, Administraţiei Publice şi Fondurilor Europene (MDRAPFE), scenariul ‘România Policentrică’ urmăreşte, în perspectiva anului 2035, dezvoltarea teritoriului naţional la nivelul unor nuclee de concentrare a resurselor umane, materiale, tehnologice şi de capitaluri (oraşe mari/ medii) şi conectarea eficientă a acestor zone de dezvoltare cu teritoriile europene.

‘Actul normativ preia reglementări promovate prin proiectul de lege privind Strategia de dezvoltare teritorială a României, adoptat în şedinţa Guvernului din 5 octombrie 2016, dar clasat în conformitate cu prevederile Hotărârii Biroului permanent al Senatului din data de 27 decembrie 2016, în baza art. 63 alin. (5) din Constituţia României’, se precizează în comunicat.

Obiectivele generale pe care Guvernul şi le propune, în cadrul acestei strategii, vizează asigurarea unei integrări funcţionale a teritoriului naţional în spaţiul european, prin sprijinirea interconectării eficiente a reţelelor energetice, de transporturi şi broadband.

De asemenea, este vizată creşterea calităţii vieţii prin dezvoltarea infrastructurii tehnico-edilitare şi a serviciilor publice, în vederea asigurării unor spaţii urbane şi rurale de calitate, atractive şi incluzive, dar şi dezvoltarea unei reţele de localităţi competitive şi coezive, prin sprijinirea specializării teritoriale şi formarea zonelor urbane funcţionale.

Totodată, strategia vizează protejarea patrimoniului natural şi construit şi valorificarea elementelor de identitate teritorială, dar şi creşterea capacităţii instituţionale de gestionare a proceselor de dezvoltare teritorială.

Potrivit Guvernului, documentul orientează procesul de dezvoltare şi furnizează reperele strategice de dezvoltare a României pentru următoarele două decenii, stabilind o serie de acţiuni concrete, măsuri teritoriale la nivel naţional, măsuri teritoriale integrate la nivel zonal şi un plan de acţiuni prioritare pe termen scurt (3 ani), mediu (7 ani) şi lung (mai mult de 10 ani).

În cadrul MDRAPFE se va constitui o unitate de monitorizare şi evaluare a implementării strategiei, iar sistemul de monitorizare va fi verificat şi reactualizat anual, pentru a include noile reorientări strategice ori de politici, se mai arată în comunicat.

Te-ar mai putea interesa și
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Instalatorii de aparate de aer condiționat vor fi obligați să le comunice clienților cât de eficiente energetic sunt aceste sisteme, conform unei legi a Uniunii Europene propuse miercuri, în......
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Platforma de schimb de criptomonede Binance intenţionează să rămână în Uniunea Europeană şi va încerca din nou ...
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan va participa joi la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care ...
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând ...