Guvernul spaniol scoate la concurs sute de noi posturi în administraţia publică

Guvernul spaniol a decis să scoată la concurs pentru anul acesta aproximativ 450 de noi posturi în administraţia publică, dintre care 238 vor fi destinate exclusiv Fiscului, a anunţat marţi ministrul spaniol al finanţelor, Cristobal Montoro. În plus, în administraţie vor mai fi de asemenea disponibile până la 950 de posturi pentru promovare internă în diferitele instituţii ale statului.
Economica.net - mar, 01 apr. 2014, 13:48
Guvernul spaniol scoate la concurs sute de noi posturi în administraţia publică

Toate aceste posturi scoase la concurs pentru anul în curs sunt primele anunţate după începutul reformei administraţiei publice în Spania, odată cu adoptarea legii pentru raţionalizarea şi durabilitatea administraţiei. La sfârşitul anului 2011, guvernul conservator de la Madrid decidea, alături de îngheţarea salariilor funcţionarilor publici şi mărirea normei de lucru zilnice, ca posturile rămase vacante în administraţie să nu mai fie scoase la concurs. Excepţie de la această măsură făceau sectoare cheie precum sănătatea, învăţământul sau armata, unde posturile vacante puteau fi acoperite în proporţie de doar 10%.

Potrivit precizărilor ministrului Montoro, noile posturi scoase la concurs pentru circa financiară vor servi resurselor guvernamentale pentru lupta mai eficientă împotriva fraudelor fiscale. În plus, a mai spus el, cele 950 de posturi destinate promovării interne apar odată cu o modificare a proceselor de selecţie prin acest mecanism.

Anunţul noilor posturi scoase la concurs a fost făcut marţi, la prezentarea raportului OCDE asupra reformei administraţiei publice din Spania. Secretarul general al organizaţiei, Angel Gurría, a apreciat că această reformă este unul dintre cele mai ambiţioase şi sistematice astfel de procese, abordate în ţările Organizaţiei. În plus, el vede reforma şi ca pe o şansă considerată unică pentru ‘redarea încrederii instituţiilor şi ieşirea din criză, cu un cadru instituţional întărit’.

Reforma administraţiei publice, întreprinsă de executivul conservator de la Madrid, a adus până acum economii de 7,38 miliarde de euro la bugetul de stat, ca urmare a centralizării, reducerii posturilor, eliminării şi restructurării anumitor instituţii de stat, după cum declara premierul spaniol Mariano Rajoy la începutul lunii februarie. Din cele 200 de măsuri aprobate de anul trecut pentru reformarea administraţiei publice, 23% au fost aplicate deja cu succes, iar până în 2015, restul măsurilor vor genera economii de 28,89 miliarde de euro la bugetul de stat, mai arăta şeful guvernului spaniol.

În iunie 2013, odată cu aprobarea reformei administraţiei publice, guvernul spaniol anunţa că urmăreşte eliminarea competenţelor dublate la diferitele niveluri ale administraţiei publice spaniole – local, regional şi central – ajustarea bugetelor la nevoile reale ale acestora sau centralizarea contractelor de furnizare a diferitelor servicii. Guvernanţii au creat atunci un Birou de supraveghere a proiectului de reformă şi au luat măsuri concrete, precum eliminarea sau restructurarea a 57 de organisme publice, institute sau fundaţii, competenţele acestora fiind preluate, în anumite cazuri, de organisme de la nivelul central al statului.A

Te-ar mai putea interesa și
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
Forţele armate ale Chinei şi Rusiei au efectuat sâmbătă o patrulare aeriană deasupra Mării Japoniei, Mării Chinei de Est şi Oceanului Pacific de Vest, au raportat duminică mass-media de......
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, proprietara Fabricii de Zahăr Bod, atrage atenția, într-un articol publicat pe blogul său, asupra schimbărilor ...
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță ...
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...