Guvernul urmează să aprobe în baza unei OUG majorarea salariilor personalului din sistemul medical

Guvernul urmează să aprobe miercuri, în baza unei ordonanţe de urgenţă, majorarea cu 25 % a salariilor personalului din sistemul medical.
Economica.net - mie, 26 aug. 2015, 08:55
Guvernul urmează să aprobe în baza unei OUG majorarea salariilor personalului din sistemul medical

Executivul va dezbate spre adoptare un proiect de ordonanţă de urgenţă pentru completarea OUG 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice, dar şi pentru modificarea şi completarea Legii 152/1998 privind înfiinţarea Agenţiei Naţionale pentru Locuinţe, informează Biroul de presă al Executivului.

Premierul Victor Ponta a anunţat săptămâna trecută că salariile personalului sanitar vor fi majorate cu 25% de la 1 octombrie.

‘Putem de la 1 octombrie anul acesta (…) să aplicăm o creştere de 25% la salariul actual pentru tot personalul din sistemul sanitar. Asta înseamnă, dacă datele ministerului şi ale Casei sunt corecte, 181.000 de persoane în reţeaua Ministerului Sănătăţii şi a autorităţilor publice locale şi 12.380 de persoane în ministerele şi instituţiile care au propria reţea, Interne, Apărare, SRI şi celelalte’, declara Ponta, într-o conferinţă de presă.

Prim-ministrul menţiona că pentru această majorare impactul bugetar anual este în jur de 1,7 miliarde de lei.

Ponta preciza că majorarea salarială se va face ‘în special în baza economiilor făcute de sistemul de Sănătate, după introducerea cardului de sănătate şi a celorlalte măsuri de eficientizare’.

În şedinţa de miercuri a Executivului urmează să fie aprobată şi o ordonanţă privind cazierul fiscal.

Pe agenda reuniunii se mai află o hotărâre privind aprobarea Memorandumului de Înţelegere între Guvernul României şi Guvernul Republicii Moldova privind realizarea proiectelor necesare interconectării reţelelor de gaze naturale şi energie electrică dintre cele două ţări.

Pe relaţia cu Chişinăul, Executivul urmează să aprobe şi un memorandum având ca temă aprobarea negocierii şi semnării celui de-al patrulea protocol adiţional la Acordul guvernamental România – Republica Moldova privind implementarea programului de asistenţă tehnică şi financiară în baza unui ajutor financiar nerambursabil în valoare de 100 milioane de euro acordat de Bucureşti, la 27 aprilie 2010.

Executivul va aproba în cadrul aceleiaşi şedinţe şi o hotărâre privind suplimentarea bugetului Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor din Fondul de Intervenţie la dispoziţia Guvernului, pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale produse de secetă şi pentru asigurarea debitelor ecologice pe principalele canale, japse şi gârle pescăreşti din Delta Dunării.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...