Întreruperi de energie electrică la Johannesburg, din cauza unei greve

Mai multe cartiere din Johannesburg erau private de electricitate joi, din cauza unei greve a personalului tehnic municipal, a anunţat un reprezenant al societăţii însărcinate cu furnizarea energiei electrice în cel mai mare oraş din Africa de Sud, relatează AFP.
Economica.net - J, 05 sept. 2013, 14:27
Întreruperi de energie electrică la Johannesburg, din cauza unei greve

Aproximativ 200 de membri ai personalului tehnic au întrerupt lucrul miercuri, începând de la ora locală 16.00 (17.00, ora României), a anunţat un purtător de cuvânt al Johannesburg City Power, citat de agenţia Sapa.

„Ei au lucrat (miercuri), dar au încetat lucrul la ora 16.00”, refuzând să mai facă ore suplimentare, a spus el.

De la începutul lui septembrie, compania solicită personalului tehnic să efectueze ore suplimentare în vederea asigurării unei prezenţe nonstop cu scopul de a interveni în cazul unor pene de curent.

„Din nefericire, există un anumit nivel de rezistenţă din partea unor angajaţi, care a condus la o încetare ilegală a muncii”, a explicat Pietersen.

Africa de Sud, o ţară de mine şi de industrii consumatoare de electricitate, funcţionează la limita capacităţilor sale. Însă întreruperile de curent sunt foarte rare în cartierele financiare sau industriale din Johannesburg, centrul economic al ţării.

Greva intervine într-un climat social tensionat, în care mai mai multe domenii majore ale economiei, printre care mineritul de aur şi construcţia de automobile, sunt paralizate de conflicte sociale provocate de revendicări salariale.

Potrivit presei locale, reşedinţa lui Nelson Mandela, unde fostul preşedinte sud-african primeşte îngrijiri medicale la domiciliu după ce a fost externat, este dotată cu un generator.

Te-ar mai putea interesa și
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanţelor a atras, vineri, 374,9 milioane de lei de la bănci, suplimentar la cele două licitaţii de joi, când a împrumutat 2,498 de miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni......
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv ...
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...