Iohannis l-a primit la Cotroceni pe premierul moldovean: Puteţi să vă bazaţi oricând şi mult pe România

Preşedintele Klaus Iohannis l-a primit marţi, la Palatul Cotroceni, pe premierul Republicii Moldova, Valeriu Streleţ, context în care a afirmat că ţara vecină se poate baza oricând şi mult pe România. 
Economica.net - mar, 13 oct. 2015, 15:29
Iohannis l-a primit la Cotroceni pe premierul moldovean: Puteţi să vă bazaţi oricând şi mult pe România

‘O să aveţi sprijin şi în continuare. Ştiţi că puteţi să vă bazaţi oricând şi mult pe România’, i-a transmis Iohannis premierului moldovean. 

Iohannis a afirmat că România este ‘principalul promotor al Republicii Moldova în domeniul afacerilor europene’. 

El şi-a exprimat regretul că premierul moldovean nu a putut ajunge la Parlament din cauza unei defecţiuni tehnice a avionului cu care acesta a ajuns de la Bruxelles la Bucureşti. 

‘Este regretabil că datorită unei defecţiuni tehnice nu aţi ajuns în Parlament, dar aţi văzut că deja Parlamentul a votat cu mult entuziasm acest proiect, care prevede un sprijin financiar destul de important pentru Republica Moldova şi sunt foarte bucuros să constat că împreună am reuşit, aici, în România, să parcurgem foarte repede toţi paşii instituţionali şi cred că este un semn destul de evident al faptului că noi vorbim mult despre Moldova, despre sprijinul pe care îl dăm Moldovei, şi dacă este nevoie îl şi facem’, a arătat Iohannis.

Şeful statului a precizat că este prima vizită oficială a premierului moldovean la Cotroceni şi a amintit de întâlnirea informală pe care cei doi au avut-o la New York, în marginea reuniunii ONU. 

Oficialul moldovean a precizat că a ţinut să vină la Bucureşti pentru a mulţumi autorităţilor române pentru sprijinul oferit Republicii Moldova. 

‘Am ţinut să vin la Bucureşti (…) după Bruxelles. Am avut o vizită bună, scurtă, la Bruxelles şi mizam să ajung la timp la Bucureşti ca să mulţumesc autorităţilor române, dvs. personal, Parlamentului, Guvernului României pentru sprijinul pe care ni-l acordă constant şi mai ales acum într-un moment crucial pentru ţara noastră care urmează să-l depăşim cu eforturi comune pentru a asigura continuitatea reformelor şi schimbărilor care au început cu ceva timp în urmă’, a arătat Streleţ. 

El a subliniat că suportul României pentru integrarea R. Moldova în UE a fost constant, permanent şi foarte sincer în diferite domenii. 

La întâlnirea de la Cotroceni a participat şi ministrul de Externe, Bogdan Aurescu.

Te-ar mai putea interesa și
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv 81,3 miliarde de euro, la sfârşitul primului trimestru al anului 2026,......
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.