Kurzii sirieni şi-au deschis un birou de reprezentare la Moscova

O delegaţie a kurzilor sirieni a deschis miercuri un birou de reprezentare la Moscova, o alegere simbolică într-un moment în care Kremlinul caută să-i includă în negocierile de pace privind Siria, în pofida opoziţiei Ankarei, relatează AFP, preluată de Agerpres.
Economica.net - mie, 10 feb. 2016, 20:36
Kurzii sirieni şi-au deschis un birou de reprezentare la Moscova

”Este o etapă politică importantă pentru kurzii sirieni şi un moment istoric pentru poporul kurd”, a declarat la inaugurarea biroului, într-un cartier situat departe de centrul Moscovei, Merab Shamoiev, liderul Uniunii internaţionale a asociaţiilor publice kurde.”Rusia este un actor important în Orientul Mijlociu. Ea nu este acolo doar un actor, ea scrie şi scenariul”, a adăugat el.

Potrivit declaraţiilor lui Shamoiev, mai mulţi membri ai delegaţiei kurde siriene prezente la Moscova pentru deschiderea biroului au legături cu Partidul Uniunii Democratice (PYD), principalul partid kurd sirian.

Ministerul rus de Externe, citat de agenţii, s-a distanţat de această iniţiativă, dând asigurări că interesele kurde vor fi reprezentate în continuare de către diplomaţi sirieni şi irakieni.

Autorităţile ruse nu au conferit niciun statut diplomatic biroului respectiv, a cărui deschidere riscă însă să alimenteze şi mai mult tensiunile dintre Moscova şi Ankara, ale căror relaţii sunt îngheţate de când Turcia a doborât un bombardier rusesc la frontiera siriană pe 24 noiembrie.

Kurzii sirieni au fost excluşi de la negocierile de pace, care nu au reuşit să înceapă săptămâna trecută la Geneva, între preşedintele sirian, Bashar Al-Assad, şi opoziţie, în pofida cererilor Moscovei, care estimează că nicio negociere nu va putea avea rezultate fără ei.

Dar PYD, aflat în prima linie a frontului împotriva grupării Statul Islamic în nordul Siriei, este ”o organizaţie teroristă” în opinia Turciei, care consideră formaţiunea drept o ramură a Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), inamicul ”numărul unu” al Ankarei.

Kurzii sirieni şi-au anunţat, de asemenea, intenţia de a deschide birouri la Washington, Berlin, Paris, precum şi în multe ţări arabe. Ei şi-au deschis prima reprezentanţă diplomatică în regiunea autonomă Kurdistanul irakian anul trecut.

Te-ar mai putea interesa și
H&M reuşeşte o creştere uşoară a profitului chiar dacă vânzările au fost slabe
H&M reuşeşte o creştere uşoară a profitului chiar dacă vânzările au fost slabe
Grupul suedez Hennes & Mauritz AB (H&M) a raportat o uşoară creştere a profitului net în trimestrul doi (martie-mai 2026), chiar dacă vânzările rămân slabe, transmit DPA şi Reuters....
FOTO Navă de 138 metri, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat la Galați
FOTO Navă de 138 metri, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat la Galați
Portul Bazinul Nou Galați își consolidează rolul în derularea proiectelor strategice de infrastructură și energie ...
VIDEO Autostrada A7 Focșani – Bacău: UMB a ajuns la un stadiu de 75% pe lotul 3
VIDEO Autostrada A7 Focșani – Bacău: UMB a ajuns la un stadiu de 75% pe lotul 3
Mobilizare a constructorului pe Lotul 3 al autostrăzii A7, Focșani - Bacău, între localitățile Răcăciuni și Bacău, ...
România, cele mai mici preţuri din UE pentru bunuri de consum şi servicii după Bulgaria, în 2025 (INS)
România, cele mai mici preţuri din UE pentru bunuri de consum şi servicii după Bulgaria, în 2025 (INS)
Cel mai scăzut nivel al preţurilor, în anul 2025, pentru bunurile de consum şi serviciile din componenţa consumului ...