Legea 5G a primit raport de adoptare în comisiile – Cameră

Comisia juridică, cea pentru apărare şi cea pentru tehnologia informaţiilor au dat, miercuri, raport de adoptare, cu majoritate de voturi, proiectului de lege privind adoptarea unor măsuri referitoare la infrastructuri informatice şi de comunicaţii de interes naţional şi condiţiile implementării reţelelor 5G.
AGERPRES - mie, 12 mai 2021, 15:26
Legea 5G a primit raport de adoptare în comisiile - Cameră

Legea are drept scop adoptarea unor măsuri referitoare la autorizarea producătorilor de tehnologii, echipamente şi programe software utilizate în cadrul infrastructurilor informatice şi de comunicaţii de interes naţional, precum şi în reţelele de comunicaţii electronice prin intermediul cărora se asigură servicii de comunicaţii electronice de tip 5G, denumite reţele 5G, în vederea prevenirii, contractării şi eliminării riscurilor, ameninţărilor şi vulnerabilităţilor la adresa securităţii naţionale şi apărării ţării, scrie Agerpres.

„Pentru realizarea scopului prevăzut la articolul 1, utilizarea de tehnologii, echipamente şi programe software în cadrul infrastructurii informatice şi de comunicaţii de interes naţional, precum şi în reţelele 5G, cu excepţia echipamentelor terminale folosite de utilizatorii finali definiţi potrivit OUG 111/2011, este condiţionată de obţinerea de către producători a unei autorizaţii, în condiţiile prezentei legi. Autorizarea se acordă prin decizie a prim-ministrului pe baza avizului conform al Consiliului Suprem de Apărare a Ţării, în termen de 4 luni de la data solicitării”, se arată în proiect.

Iniţiativa menţionează că avizul conform se fundamentează pe o serie de documente prevăzute de această lege, precum şi pe evaluări din perspectiva riscurilor, ameninţărilor şi vulnerabilităţilor la adresa securităţii naţionale şi apărării ţării. În situaţia în care sunt identificate riscuri, ameninţări şi vulnerabilităţi la adresa securităţii ţării ca urmare a analizei, avizul CSAT este negativ.

Furnizorii de reţele şi servicii de comunicaţii electronice autorizaţi pot utiliza numai tehnologii, echipamente şi programe software în reţelele 5G realizate de producători autorizaţi, în conformitate cu prezenta lege.

Potrivit acesteia, constitutie contravenţie utilizarea de către furnizorii de reţele şi servicii de comunicaţii electronice a tehnologiilor, echipamentelor şi programelor software în reţelele 5G puse la dispoziţie de producători care nu au obţinut autorizarea stabilită de lege şi se sancţionează cu amendă în cuantum cuprins între 1% şi 5% din cifra de afaceri.

Proiectul a fost iniţiat de Guvern şi a fost adoptat de comisiile de la Cameră în forma transmisă.

Te-ar mai putea interesa și
Ciprian Ciucu nu scapă de controlul judiciar. Tribunalul București a respins contestația primarului general
Ciprian Ciucu nu scapă de controlul judiciar. Tribunalul București a respins contestația primarului general
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Tribunalul Bucureşti a respins, miercuri, contestaţia formulată de edil împotriva......
Prețul petrolului Brent a ajuns la cel mai scăzut nivel de la începerea războiului din Iran
Prețul petrolului Brent a ajuns la cel mai scăzut nivel de la începerea războiului din Iran
Cotaţia ţiţeiului Brent, referinţa globală, a scăzut miercuri cu peste trei dolari, la cel mai redus nivel de dinaintea ...
Curtea Constituțională respinge obiecția președintelui Dan privind dublarea cotei de vânare a urșilor bruni. Ce spune Tanczos Barna
Curtea Constituțională respinge obiecția președintelui Dan privind dublarea cotei de vânare a urșilor bruni. Ce spune ...
Curtea Constituțională, cu majoritate de voturi, a respins obiecția de neconstituționalitate formulată de Președintele ...
Nouă baterie de dimensiuni mari, la autorizare mâine la ANRE: 254 MWh la Scornicești, Olt. Proiect finanțat de BERD
Nouă baterie de dimensiuni mari, la autorizare mâine la ANRE: 254 MWh la Scornicești, Olt. Proiect finanțat de BERD
O instalație de stocare a energiei în baterii de 127MW/254MWh, dezvoltată de polonezii de la R.Power și care a primit ...