Legea privind Acordul între România şi SUA pentru îmbunătăţirea conformării fiscale internaţionale, promulgată

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat miercuri decretul pentru promulgarea Legii privind ratificarea Acordului dintre România şi Statele Unite ale Americii pentru îmbunătăţirea conformării fiscale internaţionale şi pentru implementarea FATCA, semnat la Bucureşti, la 28 mai 2015, informează Administraţia Prezidenţială.
Economica.net - mie, 07 oct. 2015, 13:53
Legea privind Acordul între România şi SUA pentru îmbunătăţirea conformării fiscale internaţionale, promulgată

Acordul a fost semnat de ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, şi însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA la Bucureşti, Dean Thompson.

Prin ratificarea acestui Acord, nu se va aplica impozit cu reţinere la sursă în SUA asupra veniturilor obţinute din State de către instituţiile financiare din România – dobânzi, dividende, iar instituţiile financiare române nu vor fi obligate să reţină impozit asupra anumitor venituri primite de cetăţeni sau rezidenţi americani care au deschise conturi financiare la astfel de instituţii financiare.

Totodată, se simplifică implementarea sistemului de transmitere a informaţiilor financiare şi se va da posibilitatea promovării cooperării în materie fiscală şi combaterii practicilor fiscale evazioniste.

Instituţiile financiare vor comunica autorităţilor fiscale române informaţii menţionate în Acord, aferente anului 2014, urmând ca prima raportare a autorităţilor fiscale române către autorităţile fiscale din SUA să se facă în anul 2015, până la data de 30 septembrie.

Tot miercuri, preşedintele Klaus Iohannis a semnat decretul privind promulgarea Legii pentru ratificarea Acordului de împrumut (Proiectul privind învăţământul secundar) dintre România şi Banca Internaţională pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare, semnat la Washington la 17 aprilie 2015.

Te-ar mai putea interesa și
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanţelor a atras, vineri, 374,9 milioane de lei de la bănci, suplimentar la cele două licitaţii de joi, când a împrumutat 2,498 de miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni......
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv ...
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...