Mai multe gaze din Marea Neagră? Neptun Deep va produce până la 8 mld. mc pe an, nu 6, conform ultimelor estimări. Primele gaze vin în 2026

Zăcământul de gaze naturale din Marea Neagră Neptun Deep va aduce mai multe gaze în România decât se prognozase anterior, după cum reiese din datele referitoare la rezervarea de capacitate pe conducta Tuzla-Podișor, publicate recent de Transgaz.
Mihai Nicuţ - lun, 13 mart. 2023, 13:29
Mai multe gaze din Marea Neagră? Neptun Deep va produce până la 8 mld. mc pe an, nu 6, conform ultimelor estimări. Primele gaze vin în 2026

Transgaz a anunțat săptămâna trecută rezulatele licitației prin care a oferit capcitate de transport în punctul Tuzla, confirmând că testul de rezervare de capacitate a fost un succes. De fapt, acesta este un demers care arată că Petrom și Romgaz, companiile implicate în extracția gazelor din petrimetrul offshore Neptun Deep, cel mai important proiect energetic al României de acum, sunt aproape sigure că vor demara proiectul, din moment ce au rezervat capacitate pe conductă.

Am scris despre acest lucru, care implică și constiturireea unei garanții de peste 80 de milioane de euro în favoarea Transgaz, aici:

Extracția gazelor din perimetrul Neptun Deep, aproape certă: Petrom și Romgaz au depus cerere fermă de rezervare de capacitate pe viitoarea conductă care scoate gazele din mare

Surpriza vine când consultăm datele Transgaz cu capacitatea rezervată. Iată tabelul publicat de companie:

 

Ce spun cifrele

În primul rând faptul că primele gaze vor fi extrase încă din toamna anului 2026, fiind cel mai probabil vorba despre gaze de test, în prima fază, dar capacitatea rezervată pe conductă este destul de mare. Este important în condițiile în care s-a vehiculat anul 2027 pentru îneputul producției.

În al doilea rând, cel mai important lucru este că, așa cum arată volumul rezervat de cele două companii pe conductă, producția anuală de gaze a zăcământului Neptun va fi mult mai mare față de ce s-a estimat până acum. Cei 9.800 MWh de gaze transportați orar înseamnă un volum anual de 8,1 miliarde de metri cubi de gaze care vor intra din Marea Neagră în rețeaua națională de transport. Asta în condițiile în care toate estimările despre care s-a vorbit până acum pomeneau despre o producție de doar șase miliarde de metru cubi de gaze pe an. Așadat, timp de zece ani, până în toamna lui 2036, cele două companii au estimat că ar putea extrage în fiecare an circa opt miliarde de metri cubi de gaze anual și au rezervat în consecință capacitate pe conductă. Volumele vor scădea în anii următori, dar zăcământul va rămâne productiv și în anul 2042, potrivit datelor referitoare la capacitatea rezervată.

Petrom, noul operator al concesiunii estimează că decizia finală de investiție în proiectul Neptun Deep, cu rezerve estimate totale de până la 100 de miliarde de metri cubi de gaze, va fi luată la jumătatea anului. Compania a depus deja documentul de comercialitate la ANRM și a bugetat incusiv pentru acest an cheltuieli de 600 de milioane de lei pentru acest proiect.

Romgaz a luat practic decizia de a investi în momentul în care a cumpărat concesiune de la ExxonMobil.

Investițiile celor două companii până la “primul gaz” se ridică la aproximativ 4 miliarde de euro, suportate în mod egal de Petrom și Romgaz. Ulterior, producția zăcământului va fi împărțită în cote egale între cele două companii.

Te-ar mai putea interesa și
Trump anunţă că va declasifica documente care arată „vulnerabilităţi şocante” în sistemul electoral al SUA şi acuză China de „cel mai mare atac cibernetic din istorie”
Trump anunţă că va declasifica documente care arată „vulnerabilităţi şocante” în sistemul electoral al ...
Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a acuzat China de "cel mai mare atac cibernetic asupra datelor electorale din istorie" şi a anunţat joi, într-un discurs ţinut de la Casa Albă, că va......
Cum arată vacanța fără griji promisă de bănci: Nu plătești doar comisionul, ci și taxa de conversie din lei în euro, adică 2% peste taxa standard de retragere de la ATM
Cum arată vacanța fără griji promisă de bănci: Nu plătești doar comisionul, ci și taxa de conversie din lei în ...
Comisioanele de retragere de numerar de la bancomat sunt cuprinse între 1% și 2%, în funcție de banca emitentă a cardului. ...
BIPA, lanţ de magazine cu preţuri mici, concurentul dm, se extinde în ţară şi angajează
BIPA, lanţ de magazine cu preţuri mici, concurentul dm, se extinde în ţară şi angajează
Grupul REWE, care a intrat în România în 2001 cu lanțul de supermarketuri tip discount Penny, a adus în România şi ...
Kia Romauto intră pe nișa GPL în România. Concurență pentru Dacia și Renault
Kia Romauto intră pe nișa GPL în România. Concurență pentru Dacia și Renault
Kia Romauto, importatorul mărcii Kia pe piața locală, își diversifică portofoliul comercial printr-o nouă linie de ...