Mai multe ţări au început să îşi reducă importurile de carne de vită din Polonia

Mai multe state au început să îşi reducă importurile de carne de vită din Polonia, după ce o anchetă jurnalistică a arătat că animale bolnave erau sacrificate în abatoarele din Polonia, iar carnea lor era destinată consumului uman, a anunţat luni principala organizaţie de lobby a producătorilor polonezi de carne, informează Reuters.
Economica.net - lun, 04 feb. 2019, 16:18
Mai multe ţări au început să îşi reducă importurile de carne de vită din Polonia

Carnea de vită suspectă a fost exportată spre România, Suedia, Ungaria, Estonia, Finlanda, Franţa, Spania, Lituania, Portugalia şi Slovacia, a anunţat săptămâna trecută directorul Agenţiei sanitar veterinare din Polonia, Pawel Niemczuk.

O echipă de inspectori de la Comisia Europeană a ajuns luni la Varşovia pentru a investiga pentru a evalua situaţia la faţa locului.

Nicio ţară nu şi-a anulat importurile de carne din Polonia, a declarat luni preşedintele Asociaţiei producătorilor de carne din Polonia, Witold Choinski. „Dar mai multe ţări au început să îşi limiteze importurile”, a spus Choinski. Acesta nu a dezvăluit numele ţărilor şi nici amploarea reducerilor.

Polonia procesează anual aproximativ 560.000 de tone de carne de vită, iar 85% din această cantitate este exportată către ţări din UE, inclusiv în România.

Separat, ministrul polonez al Agriculturii, Jan Ardanowski, a declarat luni că acest caz singular a fost „exagerat peste proporţii şi acum ameninţă nu doar imaginea cărnii poloneze, dar şi imaginea produselor alimentare poloneze la nivel mondial”.

La rândul său, Asociaţia crescătorilor şi producătorilor de carne de vită (PZHiPBM) a anunţat lui că preţul cărnii de vită pe piaţa locală a înregistrat scăderii semnificative în ultimele zile şi, dacă această tendinţă va continua, producătorii polonezi ar putea înregistra pierderi de până la 600 milioane zloţi (160,27 milioane dolari) în acest an.

În România, inspectorii sanitari veterinari au identificat 1.434 de kilograme de produse provenite de la firma poloneză. iar întreaga cantitate a fost sechestrată şi urmează a fi dirijată către neutralizare, a informat săptămâna trecută Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA).

Te-ar mai putea interesa și
Lovitură pe piața alimentară: Magazinul care vinde cele mai multe legume și fructe proaspete și trimite și marfa românilor la export
Lovitură pe piața alimentară: Magazinul care vinde cele mai multe legume și fructe proaspete și trimite și marfa românilor ...
Retailerul german Lidl și-a adjudecat poziția de lider pe piața fructelor și legumelor proaspete din România, conform unui studiu realizat de YouGov în 2025....
STB anunță întreruperea temporară a activității în unele centre de vânzare titluri de călătorie. Care este motivul
STB anunță întreruperea temporară a activității în unele centre de vânzare titluri de călătorie. Care este motivul
Societatea de Transport București (STB) anunță că o parte dintre centrele de emitere și reîncărcare a titlurilor de ...
Unde se duc cele 2,25 miliarde de euro din PNRR, plătite de Comisie – Anunţul lui Nazare
Unde se duc cele 2,25 miliarde de euro din PNRR, plătite de Comisie – Anunţul lui Nazare
Suma de 2,25 miliarde de euro din PNRR va fi convertită în lei şi va alimenta contul Trezoreriei pentru a acoperi mai ...
Ce se întâmplă cu magazinele Carrefour după ce frații Pavăl au primit avizul Concurenței să le cumpere
Ce se întâmplă cu magazinele Carrefour după ce frații Pavăl au primit avizul Concurenței să le cumpere
Urmare a deciziei Consiliului Concurenței care și-a dat acordul pentru finalizarea tranzacției dintre grupul francez Carrefour ...