Ministrul Energiei: Bucureştenii trebuie să fie liniştiţi că vor avea apă caldă şi căldură

Bucureştenii trebuie să fie liniştiţi în această iarnă, pentru că vor avea apă caldă şi căldură, a afirmat Andrei Gerea, ministrul Energiei, Întreprinderilor Mici şi Mijlocii şi Mediului de Afaceri, joi, într-o conferinţă pe teme de energie.
Economica.net - J, 24 sept. 2015, 11:14
Ministrul Energiei: Bucureştenii trebuie să fie liniştiţi că vor avea apă caldă şi căldură

‘Nu va fi luată niciun fel de măsură care să afecteze furnizarea apei calde şi căldurii. Bucureştenii trebuie să fie liniştiţi că vor avea apă caldă şi căldură la parametrii pe care îi doresc’, a spus Gerea.

Acelaşi lucru a fost confirmat şi de Marcel Nicolăescu, director general la ELCEN.

‘Noi, cele două entităţi, care asigurăm producţia – ELCEN, transportul şi distribuţia – RADET, ne constituim pentru această iarnă, pentru prima dată în istoria Bucureştiului, într-un comandament de iarnă, dispecerat unic, care să coordoneze de aşa manieră lucrurile încât Capitala şi locuitorii să nu sufere de agentul termic. Din discuţiile pe care le-am avut cu RADET, în fiecare săptămână de 2-3 ori, suntem aproape pe final cu acest protocol de aşa manieră încât lucrurile să evolueze bine la momentul în care vom demara furnizarea agentului termic’, a explicat Nicolăescu.

Te-ar mai putea interesa și
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv 81,3 miliarde de euro, la sfârşitul primului trimestru al anului 2026,......
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.