Preşedintele Klaus Iohannis a spus, după ceremonia de depunere a jurământului de către noul Cabinet, că PSD-ALDE a băgat ţara în criză, după primele şase luni de guvernare, fiindcă nu a ştiut să guverneze. „Aţi băgat ţara în criză fiindcă nu aţi ştiut să guvernaţi”, a spus Iohannis. De asemenea, şeful statului a cerut Guvernului să înceteze ”ţopăiala fiscal-bugetară” şi să respecte toate angajamentele pe care România şi le-a asumat faţă de ţările partenere şi aliate din Uniunea Europeană şi NATO. Iohannis a atras atenţia noilor miniştri şi liderilor PSD-ALDE că programul de guvernare cu care coaliţia a venit în faţa românilor în alegeri a fost schimbat în „puncte esenţiale”, precizând că acum majoritatea nu mai poate folosi argumentul că este un program votat de români, potrivit News.ro.
News
Cele mai noi ştiri din economie, cele mai importante informaţii despre salarii, pensii, politică, administraţie, criza Coronavirus, vaccinuri şi alte noutăţi.