Astăzi, 15 februarie, a fost sărbătorită prima Zi Națională a Lecturii în România, adică țara cu cea mai mică pondere a cumpărătorilor de cărți în totalul populației alfabetizate. Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”(BCU) și Muzeul Național al Literaturii Române(MNLR) au marcat evenimentul printr-o dezbatere la care au participat personalități politice și culturale, dar și elevi de la mai multe licee. Zilele următoare vor fi dedicate dezbaterilor cu nume sonore ale literaturii române.
News
Cele mai noi ştiri din economie, cele mai importante informaţii despre salarii, pensii, politică, administraţie, criza Coronavirus, vaccinuri şi alte noutăţi.