Oraşul american Detroit a intrat în faliment

Detroit, locul de origine al automobilului, a devenit joi cel mai mare oraş american care s-a declarat în faliment, potrivit unor documente judiciare consultate de către AFP.
Economica.net - vin, 19 iul. 2013, 06:15
Oraşul american Detroit a intrat în faliment

Pentru o perioadă de timp o adevărată bijuterie a industriei, Detroit a pierdut jumătate de populaţie în 60 de ani, iar marile grupuri au abandonat în mod treptat oraşul, o lovitură grea pentru veniturile sale fiscale.

„Locuitorii din Detroit (…) merită o foaie de parcurs care să le permită să iasă din spirala care îi antrenează spre servicii publice tot mai puţin performante”, a argumentat Rick Snyder, guvernatorul statului Michigan, într-o scrisoare care însoţeşte actul depus la un tribunal.

„Declararea falimentului este unica soluţie care va permite oraşului Detroit să redevină stabil şi viabil”, continuă el.

Oraşul Detroit a trecut de la aproximativ 1,8 milioane de locuitori în 1950, la aproximativ 695.000 în prezent. Această scădere este însoţită de un exod masiv de întreprinderi şi o prăbuşire a veniturilor fiscale.

În mod progresiv, numeroase servicii publice a fost necesar să fie reduse, spre exemplu, iluminatul fiind asigurat pe timpul nopţii în anumite cartiere doar în unele cartiere.

Sufocat, oraşul a anunţat luna trecută un default pentru o parte a datoriei sale totale în valoare de 18,5 miliarde de dolari.

Te-ar mai putea interesa și
Electroputere VFU Pașcani a finalizat modernizarea prin PNRR a celor 42 de vagoane pentru CFR Călători
Electroputere VFU Pașcani a finalizat modernizarea prin PNRR a celor 42 de vagoane pentru CFR Călători
Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, a finalizat modernizarea celui de-al 42-lea vagon de călători clasa a II-a, în cadrul unui proiect de peste 66 de milioane de euro, finanțat......
Se lucrează deja la Dacia Sandero electrică. Ce spune directorul Renault Group Maroc
Se lucrează deja la Dacia Sandero electrică. Ce spune directorul Renault Group Maroc
În cadrul unei întâlniri cu presa internațională, care a avut loc la Tanger și la care a luat parte și Economică.net, ...
Gigantul care produce tancurile Leopard, KNDS, se listează la bursă. IPO ar putea ajunge la 15 miliarde de euro
Gigantul care produce tancurile Leopard, KNDS, se listează la bursă. IPO ar putea ajunge la 15 miliarde de euro
Grupul de apărare franco-german KNDS a anunţat miercuri că intenţionează să-şi listeze acţiunile la bursele din Frankfurt ...
România este la un pas de clubul bogaților. Secretar de stat: Suntem cea mai avansată țară. OCDE, cel mai important proiect al României
România este la un pas de clubul bogaților. Secretar de stat: Suntem cea mai avansată țară. OCDE, cel mai important ...
România este cea mai avansată țară dintre cele opt care încearcă să adere la OCDE, clubul select al celor mai avansate ...