Pakistan: 70 de oameni au murit din cauza unor medicamente gratuite de la stat

Şaptezeci de oameni au murit în Pakistan după ce au urmat un tratament gratuit pentru inima. Alte 400 de persoane care au luat medicamentele contaminate au cerut ajutorul doctorilor după ce starea lor s-a agravat.
Economica.net - vin, 27 ian. 2012, 07:16

Medicamentele au fost distribuite gratuit la aproape 40,000 de oameni începând cu luna decembrie. Bolnavii care le-au luat acuză simptome similare febrei Dengue.

„Mă doare gura şi nu pot urina. Mă doare foarte tare şi pieptul. Îmi curge sânge din nas şi din gură”, a declarat Anwar Iqbal, un pacient.

„Tatăl meu a murit pe 23 decembrie după ce a luat pastilele otrăvitoare. Acesta este certificatul de deces. I-a curs sânge din gură şi urina sânge”, a declarat şi Parveen Bbibi, ruda unui decedat.

Sute de oameni sunt în spitale, mulţi în stare critică. Toţi pacienţi urinează sânge şi tuturora le sângerează gura.

Institutul de Cardiologie din Pakistan distribuie gratuit medicamente la peste 600,000 de pacienţi anual. Mostre din medicamentele contaminate au fost trimsie spre analiză la Paris şi Londra. Până când ancheta va fi finalizată patronii celor trei firme care au produs medicamentele au fost arestaţi.

Te-ar mai putea interesa și
După 10 ani de la Brexit, un Breturn? UE nu pare pregătită să accepte Marea Britanie înapoi
După 10 ani de la Brexit, un Breturn? UE nu pare pregătită să accepte Marea Britanie înapoi
La zece ani de la referendumul în favoarea ieşirii din Uniunea Europeană, Marea Britanie are regrete, dar cele 27 de state membre nu par pregătite să-l primească înapoi prea curând,......
Trump ameninţă că nu va ajuta ţările NATO dacă acestea o vor cere
Trump ameninţă că nu va ajuta ţările NATO dacă acestea o vor cere
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat luni ţările NATO că nu le va ajuta dacă vor cere acest lucru, justificându-şi ...
Strâmtoarea Ormuz va fi controlată de Iran, anunţă negociatorii Teheranului
Strâmtoarea Ormuz va fi controlată de Iran, anunţă negociatorii Teheranului
Negociatorul-şef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că condiţiile din Strâmtoarea Ormuz nu vor reveni ...
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
După respingerea guvernului Veştea, președintele Nicușor Dan este trebuie să convoace din nou partidele politice reprezentate ...