Patru alpinişti vor încerca să urce pe Vârful Annapurna, în prima expediţie sută la sută românească

Alpiniştii Zsolt Torok, Cristian Tzecu, Cătălin Neacşu şi George Porancia vor participa, în perioada 28 martie - 30 mai, la prima expediţie integral românească de cucerire a Vârfului Annapurna (8.091 de metri) din Himalaya.
Economica.net - vin, 28 mart. 2014, 19:27
Patru alpinişti vor încerca să urce pe Vârful Annapurna, în prima expediţie sută la sută românească

La nivel mondial, Annapurna se află în primele cinci vârfuri ca dificultate de escaladă, alături de K2, Nanga Parabat, Kangchengunga şi Dhaulagiri.

„Nu e neapărat greu ce facem acolo, greu e să rezistăm. Vom avea de trecut printr-un culoar îngust care e ca un fel de ruletă rusească, pentru că tot timpul au loc avalanşe acolo, iar suflul lor este foarte puternic, având în vedere că acestea ating şi 300 de kilometri la oră. Ne vom aclimatiza la 5.700 de metri, la tabăra a doua, după care vom urca la a treia tabără de la 6.500, iar apoi la cea de la 7.100. De la a patra tabără vom avea o zi de urcuş până pe vârf de aproximativ o mie de metri”, a explicat, într-o conferinţă de presă, liderul expediţiei, Zsolt Torok.

Zsolt Torok a afirmat că această expediţie va fi cea mai grea din cariera sa de 26 de ani. „Atingerea vârfului reprezintă doar o jumătate din drum, pentru că urmează coborârea foarte dificilă, deoarece de obicei dai totul la urcare. Având în vedere istoria muntelui, pe care nu o ascundem, va fi cea mai grea expediţie. Pe K2 am fost 120 de oameni, se bătuseră cărări, peste 4.000 de metri de coardă şi totuşi nimeni nu a urcat în 2010. A fost un an trist, iar un suedez şi un bulgar nu s-au întors. Acum suntem doar patru oameni, care vor întinde minim 1.000 de metri de corzi”, a adăugat Torok, în vârstă de 42 de ani.

Zsolt Torok a menţionat că pe fiecare vârf pe care l-a escaladat i-a fost frică. „Nu a fost niciun munte de care să nu-mi fie frică. Dacă eşti un om normal, simţi frica, numai cei inconştienţi nu o fac. Nu este un act de eroism să mori pe munte”, a explicat Torok.

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță duminică Administrația Porturilor Dunării Maritime (APDM)....
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel şi reprezintă până astăzi ...
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent ...