Poliţiştii le recomandă turiştilor care se întorc din minivacanţa de 1 Mai pe DN 1 Braşov-Ploieşti să folosească rute alternative

Poliţiştii le recomandă turiştilor care se întorc din minivacanţa de 1 Mai pe DN 1 Braşov - Ploieşti să folosească rutele alternative DN 1A, prin Cheia, şi DN 71, prin Târgovişte, în condiţiile în care în a doua parte a zilei este posibil ca traficul să se intensifice. De asemenea, turiştii care vin de la mare pe Autostrada Soarelui sunt sfătuiţi, pentru a nu se crea aglomeraţie la staţia de taxare de la Feteşti, să plătească taxa prin SMS sau la benzinării, scrie News.ro.
Economica.net - lun, 01 mai 2017, 11:31
Poliţiştii le recomandă turiştilor care se întorc din minivacanţa de 1 Mai pe DN 1 Braşov-Ploieşti să folosească rute alternative

Potrivit Centrului Infotrafic al Poliţiei Române, la această oră nu sunt drumuri naţionale sau autostrăzi pe care circulaţia să fie oprită din cauza vreunui accident, dar nici probleme în ceea ce priveşte fluenţa traficului, scrie News.ro.

Poliţiştii atrag atenţia că este posibil ca în a doua parte a zilei traficul rutier să se intensifice, ca urmare a întoarcerii turiştilor din minivacanţa de 1 Mai, atât pe DN1 Braşov – Ploieşti, cât şi pe Autostrada A2 Constanţa – Bucureşti.

Pentru evitarea aglomeraţiei de pe DN1, şoferii pot lua în considerare ruta alternativă DN1A Săcele – Cheia – Vălenii de Munte – Ploieşti, iar de la Sinaia către Capitală se poate veni şi pe ruta DN71 Sinaia – Târgovişte – Bâldana – DN7 – Bâldana – Bucureşti.

De asemenea, turiştii care se vor întoarce din zona Bran – Moeciu către Bucureşti vor putea folosi, dacă va fi necesar, şi ruta DN73 Bran – Câmpulung – Piteşti – A1 – Piteşti – Bucureşti (alternativă la traseul Bran – Râşnov – Predeal – Sinaia – Ploieşti – Bucureşti, pe DN1).

De asemenea, poliţiştii precizează că în a doua parte a zilei este posibil să se creeze aglomeraţie la staţia de taxare de la Feteşti, de pe Autostrada Soarelui.

”Pentru evitarea situaţiilor neplăcute determinate de numărul mare de şoferi care vor dori să plătească taxa respectivă la casele staţiei, recomandăm ca plata să se facă prin sistemele electronice. În acest sens, precizăm că taxa se poate plăti şi prin SMS, de pe telefonul mobil, la numărul 7577, sau la benzinăriile de pe autostradă. Şoferii trebuie să ţină seama că se poate trece prin staţie liber, cu condiţia ca taxa să fie plătită ulterior, până a doua zi, la ora 24.00”, potrivit Centrului Infotrafic.

Te-ar mai putea interesa și
Ce spune Iranul despre România după ce şeful NATO a lăudat ţara noastră
Ce spune Iranul despre România după ce şeful NATO a lăudat ţara noastră
Purtătorul de cuvânt al diplomaţiei iraniene, Esmail Baghaei, a acuzat joi NATO de "complicitate" în "războiul de agresiune ilegală" lansat împotriva Iranului de Statele Unite şi Israel,......
Rusia – Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE al Federaţiei Ruse
Rusia – Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE al Federaţiei Ruse
Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei ...
Trump anunţă că va participa la summitul NATO din Turcia din respect pentru Erdogan
Trump anunţă că va participa la summitul NATO din Turcia din respect pentru Erdogan
Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că va participa la summit NATO din Turcia din respect pentru ...
Strâmtoarea Ormuz – Iranul avertizează că nu va permite nicio traversare a culoarului fără autorizaţia sa
Strâmtoarea Ormuz – Iranul avertizează că nu va permite nicio traversare a culoarului fără autorizaţia sa
Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice din Iran (IRGC) a avertizat joi cu privire la oricare traversare a Strâmtorii Ormuz ...