Ponta: Reducem prin OUG pensiile torţionarilor comunişti. Ne trebuie suport juridic de la Parchet

Premierul Victor Ponta a declarat, marţi seară, că Guvernul îşi "asumă riscul" de a emite o ordonanţă de urgenţă prin care pensiile speciale ale torţionarilor comunişti vor fi reduse, dar a precizat că decizia nu poate fi luată în lipsa unui "suport" juridic din partea Parchetului.
Economica.net - mie, 14 aug. 2013, 05:38
Ponta: Reducem prin OUG pensiile torţionarilor comunişti. Ne trebuie suport juridic de la Parchet

„Pe baza unor constatări ale Parchetului pot să intervin legislativ, pentru că altfel nu am voie să tai pensia cuiva, că mă dă în judecată şi Curtea Constituţională a spus că nu am voie să mă ating de pensia nimănui. În măsura în care în care am un suport de la Parchet, nu mai aştept hotărâri judecătoreşti, imediat, prin ordonanţă de urgenţă – dacă nu marii anticomunişti de la televizor poate fac un proiect de lege, însă sunt anticomunişti din gură, dacă nu o să fac eu Guvernul o ordonanţă şi o să reglementez acest lucru”, a spus Ponta, într-o emisiune la România TV.

Şeful Executivului consideră „revoltător” faptul că la 24 de ani de la Revoluţia din Decembrie 1989 nu s-a întâmplat nimic în acest sens, deşi actualul preşedinte a condamnat comunismul în Parlament.

„După ce am avut tot felul de anticomunişti de mucava, ca domnul Băsescu care condamna prin Parlament comunismul, nu s-a făcut nimic. La 24 de ani, să afle presa. Ştia oare şi Băsescu când condamna că nu face nimic? Sau te pomeneşti că o să spună Guvernului să se trezească! Şi gândirea lor e identică”, a spus Ponta.

El a apreciat faptul că Parchetul a început reexaminarea dosarelor foştilor torţionari şi a reiterat faptul că Guvernul va emite actul normativ prin care pensiile torţionarilor comunişti, unele atingând un nivel şi de 6.000 de lei, vor fi reduse, în condiţiile în care unele victime ale acestora primesc pensii de 600 de lei.

Victor Ponta a mai afirmat că Traian Băsescu a fost „securist” şi că, probabil, din acest motiv are „o simpatie” faţă de Vişinescu.

Alexandru Vişinescu s-a născut la Buzău, în 1925, şi a fost comandant al Penintenciarului Râmnicu Sărat din anul 1956 şi până la desfiinţarea închisorii, în 1963, fiind şi ultimul comandant al închisorii, unde a murit, în urma torturilor, Ion Mihalache.

Alexandru Vişinescu este unul dintre cei 35 de torţionari identificaţi de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului.

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc (IICCMER) a solicitat, pe 30 iulie, Parchetului de pe lângă Tribunalul Militar Teritorial Bucureşti începerea urmării penale a fostului comandant al închisorii Râmnicu Sărat, Alexandru Vişinescu, pentru omor deosebit de grav.

Potrivit preşedintelui executiv al IICCMER, Andrei Muraru, toţi deţinuţii politici închişi în timpul regimului comunist la Râmnicu Sărat „au fost torturaţi fizic şi psihic ca urmare a deciziilor luate de comandantul penitenciarului”, Alexandru Vişinescu fiind „responsabil din punct de vedere penal pentru decesele înregistrate la Râmnicu Sărat în timpul mandatului său”.

Astfel, în urma investigaţiilor desfăşurate în ultimele luni de către reprezentanţii institutului, au fost identificate mai multe probe ce indică faptul că, în perioada în care lt. col. (r.) Alexandru Vişinescu (88 de ani, în prezent) a îndeplinit funcţia de comandant al penitenciarului Râmnicu Sărat, respectiv 1956-1963, deţinuţii politici au fost supuşi unui regim de detenţie extrem de dur, caracterizat prin lipsa hranei, lipsa medicamentelor şi a îngrijirilor medicale, pedepsele aplicate pentru abateri de la regulament.

Reprezentanţii institutului au mai arătat că, între anii 1956 şi 1963, la Râmnicu Sărat s-au înregistrat cinci cazuri de deces posibil de documentat (Ion Mihalache, Gheorghe Dobre, Gheorghe Plăcinţeanu, Victor Rădulescu Pogoneanu, Mihail Romniceanu), cauzate de: colaps cardio-vascular, insuficienţă circulatorie cerebrală, hemoragie cerebrală sau afecţiuni ale aparatului digestiv – ileus paralitic ireversibil – aşa cum rezultă din procesele verbale de constatare a decesului, în documente fiind consemnate semnele vizibile ale malnutriţiei.

De asemenea, IICCMER a depus la Parchet plângerile deţinuţilor legate de tratamentele primite, aşa cum sunt consemnate de referatele supraveghetorilor (plângeri pentru care au primit zile de izolare), ca mărturii ce contrazic documentele legate de vizitele medicale.

În 9 august, Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie a preluat de la Parchetul Tribunalului Bucureşti, dosarul având ca obiect denunţul formulat de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului împotriva torţionarului Alexandru Vişinescu. Parchetul instanţei supreme a precizat că dosarul a fost preluat având în vedere complexitatea cauzei şi volumul mare de activităţi procesuale şi procedurale ce urmează a fi efectuate în vederea soluţionării cu celeritate a acesteia.

Te-ar mai putea interesa și
OPPO lansează seria Reno16 cu designul 3D Pop Planet și funcții avansate pentru fotografii
OPPO lansează seria Reno16 cu designul 3D Pop Planet și funcții avansate pentru fotografii
OPPO lansează pe piața din România noua serie Reno16, formată din modelele Reno16, Reno16 Pro și Reno16 F, cu un design 3D Pop Planet și o suită extinsă de funcții bazate pe inteligență......
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Un indicator al inflaţiei urmărit cu atenţie de Rezerva Federală a SUA (Fed) a crescut luna trecută la cel mai ridicat ...
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Tronsoanele Poieni - Aleșd - Frontieră Ungaria (aproape 100 de kilometri) "prind viteză" în proiectul electrificării ...
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația
Al doilea mare producător din OPEC, Irakul, ia în calcul părăsirea cartelului dacă organizația respinge planul Bagdadului ...