Motorul diesel al locomotivei a fost înlocuit cu un sistem care arde hidrogen direct, fără a elibera CO2. Operațiunile de testare sunt programate să continue până în octombrie 2025.
Scopul testului este de a evalua performanța tehnologiei în condiții cotidiene și de a evalua dacă aceasta ar putea fi implementată ca o opțiune de modernizare pentru alte locomotive de manevră, potrivit Railway News.
Acest proiect este realizat în parteneriat cu VPS Verkehrsbetriebe Peine-Salzgitter GmbH (o filială a Salzgitter AG), WTZ Roßlau gGmbH, Universitatea Tehnică din Braunschweig și Institutul Fraunhofer pentru Ingineria Suprafețelor și Pelicule Subțiri. Orașul Salzgitter sprijină lucrările cu o finanțare de 1,5 milioane EUR din pachetul de ajutor structural de 50 de milioane EUR al Saxoniei Inferioare.
În Germania există aproximativ 1.000 de locomotive diesel de manevră în serviciu și aproximativ 4.000 în Europa. Fiecare emite în medie 150 de tone de CO2 pe an. Conform estimărilor proiectului, convertirea unei locomotive la propulsie cu hidrogen ar putea evita până la 3.000 de tone de emisii de CO2 pe o durată de viață rămasă de 15-20 de ani.
Numai VPS operează 42 de locomotive pentru transportul de materii prime și produse siderurgice în cadrul rețelei sale de producție.
Operațiunea de testare va continua până în toamna anului 2025. Datele colectate vor fi analizate pentru a evalua viabilitatea tehnică și a informa opțiunile viitoare de implementare. Se așteaptă ca rezultatele să ghideze deciziile cu privire la posibilitatea ca modernizarea cu hidrogen să devină o soluție standard pentru locomotivele de manevră în Europa.