Primăria Bucureşti vrea să contracteze un împrumut pentru asigurarea furnizării energiei termice

Municipalitatea vrea să contracteze de la Ministerul Finanţelor un împrumut de maxim 248 de milioane de lei pentru asigurarea furnizării energiei termice în sezonul rece, un proiect de hotărâre în acest sens regăsindu-se pe ordinea de zi a şedinţei CGMB de pe 16 noiembrie.
Economica.net - J, 12 nov. 2015, 11:39
Primăria Bucureşti vrea să contracteze un împrumut pentru asigurarea furnizării energiei termice

‘Se aprobă contractarea de la Ministerul Finanţelor Publice a unui împrumut din venituri din privatizare în valoare de maximum 248 de milioane de lei, cu o maturitate de maximum 20 de ani. Contractarea împrumutului se face în scopul finanţării cheltuielilor curente pentru asigurarea furnizării energiei termice în sezonul rece, detaliate în anexa care face parte integrantă din această hotărâre’, precizează proiectul.

Într-un raport de specialitate cuprins în acest proiect de hotărâre este subliniată necesitatea acestui împrumut.

‘Având în vedere adresa RADET prin care a fost estimată valoarea deconturilor aferente finanţării cheltuielilor curente pentru asigurarea furnizării energiei termice în sezonul rece 2015 – 2016, respectiv de 248 de milioane de lei şi detalierea acestora, ţinând cont de posibilitatea prevăzută la art. IV din OUG 46/2015 de a solicita contractarea de împrumuturi de la Ministerul Finanţelor Publice, din venituri din privatizare, pentru finanţarea unor cheltuieli curente şi/ sau de capital pentru asigurarea furnizării energiei termice în sezonul rece, absenţa, la data prezentei, a resurselor proprii pentru finanţarea sumei determinate de DGISP de 247.370.516 lei, gradul de îndatorare a bugetului local al municipiului Bucureşti, care se încadrează în limita de îndatorare de 30%, pe întreaga perioadă de maturitate a împrumutului, se constată necesitatea şi posibilitatea contractării unui împrumut de la Ministerul Finanţelor’, prevede raportul de specialitate cuprins în proiectul de hotărâre

Te-ar mai putea interesa și
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv 81,3 miliarde de euro, la sfârşitul primului trimestru al anului 2026,......
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.