Primăria Sector 2 vrea să asigure la sănătate 100 de oameni cu probleme de sănătate. Banii vor fi plătiţi din bugetul local

Primăria Sector 2 vrea să plătească CASS pentru 100 de oameni neasiguraţi la sănătate cu domiciliul în acest sector. Impactul bugetar anual estimat pentru implementarea acestui proiect este de 220.000 lei pentru un număr de 100 de beneficiari - persoane neasigurate. Banii vor fi fi asiguraţi de la bugetul local al Sectorului 2, conform unui proiect de hotărâre consultat de Economica.net.
Economica.net - mar, 13 aug. 2024, 14:30
Primăria Sector 2 vrea să asigure la sănătate 100 de oameni cu probleme de sănătate. Banii vor fi plătiţi din bugetul local

În prezent, în evidenţa Direcţiei de Asistenţă Socială Sector 2 sunt 409 persoane neasigurate la sănătate în risc de marginalizare socială. Persoanele neasigurate provin din familii numeroase cu venituri reduse, familii dezorganizate, monoparentale, romi, şomeri.

Cei care vor să le plătească Primăria Sector 2 CASS trebuie să îndeplinească toate condiţiile următoare:

  • să aibă domiciliul sau reşedinţa exclusiv pe raza administrativ-teritorială a sectorului 2 al municipiului Bucureşti,
  • să se încadreze în categoria persoanelor în risc de marginalizare socială,
  • să fie persoane neasigurate la sănătate, care nu sunt eligibile pentru a deveni coasigurat în sistemul de sănătate,
  • să se confrunte cu probleme de sănătate care necesită acordarea unor servicii şi tratamente
    medicale care sunt cuprinse în pachetul de bază de servicii medicale;

Cum vor fi selectate persoanele neasigurate pentru care Primăria Sector 2 va plăti asigurarea la sănătate

Primul pas: oamenii neasiguraţi la sănătate, cu domiciliul în sectorul 2, vor formula o cerere către Direcţia de Asistenţă Socială Sector 2, prin care solicită includerea în acest proiect prin care Primăria le plăteşte asigurarea socială la sănătate.
Evaluarea celor care vor să li se plătească asigurarea socială la sănătate se va face prin anchetă socială, în termen de 5 zile lucrătoare de la data înregistrării cererii în cadrul serviciului de specialitate al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială Sector 2.

Personalul Direcţiei de Asistenţă Socială va tria persoanele neasigurate în funcţie de situaţia socio-economică şi problemele medicale pe care le au.

Şi o gafă în proiectul de hotărâre

„Plata se efectuează către titular sau după caz, mandatar doar în prezenţa unui reprezentant D.G.A.S.P.C. Sector 2 care îl va însoţi pe acesta la CASS în vederea achitării obligaţiilor ce revin pentru dobândirea calităţii de asigurat medical”

Informăm funcţionarii Primăriei Sector 2 că plata CASS de către neasiguraţii care vor să se asigure la sănătate se face la ANAF fie online, fie la sediile Administraţiei Finanţelor din teritoriu – în cazul nostru Administraţia Finanţelor sector 2.

Te-ar mai putea interesa și
Flanco Smart Discounter marchează pierderi record, după restructurarea pe modelul „hard discounter”. Și vânzările scad
Flanco Smart Discounter marchează pierderi record, după restructurarea pe modelul „hard discounter”. Și vânzările scad
Flanco Retail SA, al doilea cel mai mare jucător pe piața electroIT din țară, după Altex, raportează prima scădere a business-ului după decizia radicală din 2024 când s-a repoziționat sub......
Dincolo de Dedeman: Cât câștigă frații Pavăl din chirii și ce profituri marchează cel mai mare portofoliu imobiliar românesc
Dincolo de Dedeman: Cât câștigă frații Pavăl din chirii și ce profituri marchează cel mai mare portofoliu imobiliar ...
Proprietarii Dedeman și-au majorat portofoliul de clădiri de birouri prin achiziția Ethos House în 2025. Acum, Pavăl ...
Conflict de muncă la una dintre cele mai mari bănci din România. Angajații BRD acuză pierderi de mii de lei per salariat, tensiunile continuă. Banca confirmă eșecul negocierilor
Conflict de muncă la una dintre cele mai mari bănci din România. Angajații BRD acuză pierderi de mii de lei per salariat, ...
Angajați ai BRD, una dintre cele mai mari bănci din România, au ieșit săptămâna trecută în stradă pentru a protesta ...
FOTO Cea mai mare amendă din România, pe cazul ROBOR. Acuzații grave ale șefului Banca Transilvania, liderul sistemului: Subminează economia. Vom contesta decizia
FOTO Cea mai mare amendă din România, pe cazul ROBOR. Acuzații grave ale șefului Banca Transilvania, liderul sistemului: ...
Omer Tetik, CEO al celei mai mari bănci din România, Banca Transilvania, reacționează după ce Consiliul Concurenței ...