România va trebui să aibă o reţea de staţii de alimentare a vehiculelor cu gaz natural comprimat, până în 2020

România trebuie să dezvolte, până în anul 2020, o reţea de staţii de alimentare a vehiculelor cu gaz natural comprimat, în conformitate cu Directiva 94/2014, iar în acest sens un proiect cofinanţat de Uniunea Europeană (UE), în valoare de 5,21 milioane de euro, va fi dezvoltat de către o companie din domeniu şi Asociaţia Producătorilor şi Utilizatorilor Gazului Natural Comprimat (CNG), a anunţat asociaţia, într-un comunicat de presă transmis luni AGERPRES.
Economica.net - lun, 12 dec. 2016, 11:47
România va trebui să aibă o reţea de staţii de alimentare a vehiculelor cu gaz natural comprimat, până în 2020

Proiectul denumit ‘CNG Romania: Initial Market Deployment of a Refuelling Station Network along the Core Network Corridors’ va fi implementat în perioada 2016 – 2019 şi are un cost estimat de 5.212.238 euro, din care contribuţie nerambursabilă de până la 4.430.402 euro din partea Agenţiei Executive pentru Inovare şi Reţele (INEA) din cadrul Comisiei Europene (CE).

Lista orientativă a localităţilor unde vor fi amplasate staţii de alimentare cuprinde: Arad, Bucureşti, Constanţa, Craiova, Deva, Drobeta Turnu-Severin, Piteşti, Sibiu şi Timişoara.

Prin intermediul noului proiect, coordonat de către Denisson Energy SRL (membră Antares Group Rm. Vâlcea) şi Asociaţia Producătorilor şi Utilizatorilor Gazului Natural Comprimat – CNG sunt urmărite două obiective specifice.

Primul se referă la implementarea pe piaţă a primei reţele de staţii de gaz natural comprimat (GNC) constând în nouă puncte de alimentare a autovehiculelor, de-a lungul Coridoarelor Reţelei Centrale de drumuri TEN-T din România (coridoarele Orient Est-Med & Rin Dunăre).

Cel de-al doilea obiectiv specific este de a susţine, pe baza implementării acţiunii, pătrunderea pe piaţă şi implementarea GNC în România, prin creşterea cererii şi vizibilităţii atât a acestui tip de combustibil, cât şi a reţelei de staţii de alimentare.

Potrivit sursei citate, în decembrie 2015 a fost inaugurată în Râmnicu Vâlcea prima staţie de alimentare a vehiculelor cu gaz natural comprimat, amplasată pe E 81, după o investiţie în valoare de 3,2 milioane de euro, realizată de grupul Antares.

De asemenea, anul acesta, în luna noiembrie, acelaşi Grup a inaugurat cu o investiţie de 130.000 de euro, respectiv prima staţie ITP pentru autovehiculele ce funcţionează cu gaz natural comprimat, în aceeaşi incintă în care a fost dezvoltată şi singura staţie publică de alimentare cu GNC pentru vehicule.

Utilizarea gazului natural comprimat ca alternativă la carburanţii clasici reduce substanţial costurile cu transportul, aducând beneficii importante pentru mediul înconjurător datorită emisiei multe reduse de dioxid de carbon.

Conform datelor de specialitate, Gazul natural comprimat (GNC) e carburantul fosil cu cea mai curată ardere, vehiculele care utilizează un astfel de combustibil emiţând cu până la 30% mai puţine gaze cu efect de seră.

Te-ar mai putea interesa și
Apple scoate din App Store rețeaua socială rusă Vk fără avertiment, după ce acum câteva săptămâni a eliminat și mesageria Max
Apple scoate din App Store rețeaua socială rusă Vk fără avertiment, după ce acum câteva săptămâni a eliminat și ...
Compania americană Apple a retras joi din magazinul de aplicaţii online App Store reţeaua socială rusă VK, după ce mesageria Max, promovată de Moscova ca alternativă la Telegram sau WhatsApp,......
Victorie anunțată de Ministerul Finanțelor. Deficitul bugetar în primele cinci luni s-a redus la jumătate față de anul precedent, până la 1,75% din PIB. Alexandru Nazare cere însă prudență
Victorie anunțată de Ministerul Finanțelor. Deficitul bugetar în primele cinci luni s-a redus la jumătate față de ...
În primele cinci luni ale anului, deficitul bugetar s-a redus cu peste 28,3 miliarde de lei față de aceeași perioadă ...
Lidl România mai deschide două magazine în țară
Lidl România mai deschide două magazine în țară
Lidl România inaugurează joi, 25 iunie, două magazine în Pătârlagele, județul Buzău, și în București, continuând ...
Ministerul Finanțelor a împrumutat 2,5 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanțelor a împrumutat 2,5 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, joi, 2,498 de miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de ...