Românii, campioni regionali la sumele de bani trimise acasă

Sumele de bani trimise acasă în perioada ianuarie - octombrie 2013 de cetăţenii ungari care muncesc peste hotare au reprezentat 1,8% din Produsul Intern Brut, în timp ce în România şi Slovacia ponderea este de 2,1%, informează un articol publicat, luni, în cotidianul Nepszava, care citează datele Băncii Mondiale.
Economica.net - lun, 13 ian. 2014, 12:45
Românii, campioni regionali la sumele de bani trimise acasă

Potrivit publicaţiei menţionate, 2,403 miliarde de dolari au fost trimişi acasă de cetăţenii ungari care muncesc peste hotare în primele 10 luni ale anului trecut. În total, 462.000 de cetăţeni ungari au emigrat, reprezentând 4,6% din populaţie, iar destinaţiile favorite sunt Germania şi Marea Britanie.

Banca Mondială estima, în luna octombrie a anului trecut, că, în 2013, România se va situa pe locul al treilea în Europa şi Asia Centrală în ceea ce priveşte remitenţele, românii urmând să trimită acasă 3,6 miliarde de dolari în 2013.

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...