Oraşul Roşiorii de Vede îşi face centrală solară cu bani de la UE

Centrala cu panouri fotovoltaice din localitate va costa circa 3,5 milioane de euro şi are o capacitate de 2,8 MW.
Economica.net - D, 26 ian. 2014, 13:28
Oraşul Roşiorii de Vede îşi face centrală solară cu bani de la UE

Primăria Roşiorii de Vede are în derulare un proiect de 3,5 milioane de euro pentru instalarea unei centrale solare de 2,8 MW pe terenul fostei CAP din localitate. Costurile sunt acoperite din fonduri europene nerambursabile prin intermediul Programului Operaţionl Sectorial Creşterea Competitivităţii Economice.

„Am beneficiat de o oportunitate ivită de a accesa bani europeni şi a rezolva problema asigurării cu energie electrică a instituţiilor ce ţin de Consiliul Local, cât şi a iluminatului public. Încă nu am publicat anunţul de licitaţie, deci nu ştim cât va începe proiectul. Licitaţiile pot fi contestate, deci un orizont de timp e greu de dat”, spune Ramona Tetici, arhitect-şef al Primăriei şi şeful de proiect „Centrală solară”.

Proiectul din localitatea teleormăneană nu este unicul de acest tip din ţară. Oaşul Mizil din Prahova are deja funcţională o centrală fotovoltaică, iar localităţi preum Cornu, Valea Călugărească sau Cruşeţ vor avea şi ele câte o centrală a lor.

Producţia de energie din surse fotovoltaice este subvenţionată de toţi consumatorii de curent din ţară prin sistemul certificatelor verzi. Fiecare MWh livrat în sistem este răsplătit cu câtre un certificat verde, al cărui preţ este de circa 40 de euro. La aceasta se adaugă preţul energiei propriu-zise vândute pe piaţă.

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...