Scandal în lumea sportului. Mai mulţi sportivi decedaţi au primit rentă viageră

Anchetă fără precedent în lumea sportului. Ministerul Tineretului şi sportului îi verifică pe toţi beneficiarii de rentă viageră şi indemnizaţie de merit. Asta pentru că ani buni sportivii decedaţi au continuat să primească renta viageră. Statul a fost păgubit cu sute de mii de lei. 
Economica.net - S, 29 mart. 2014, 08:34
Scandal în lumea sportului. Mai mulţi sportivi decedaţi au primit rentă viageră

Victoriţa Dumitrescu a fost triplă campioană mondială cu naţionala României la handbal. Fosta sportiva lua o rentă viageră de peste 2.600 de lei pe lună. În 2009, Victoriţa Dumitrescu a murit la vârsta de 74 de ani. De atunci, Ministerul Tineretului şi Sportului a virat pe cardul sportivei peste 133.000 de lei. Asta deşi fostul preşedinte al federaţiei de handbal susţine că a anunţat ministerul de moartea sportivei, informează #România TV#. „Victoriţa Dumitrescu o chema ca jucătoare, dar în buletin era Dumitru şi probabil de aici a început o căutare mai atentă către toţi beneficiarii acestor rente. Domnul secretar general Mihai Marinescu de la acea vreme informa telefonic casieria Ministerului tineretului şi sportului ,dovadă că foarte mulţi au fost stopaţi în momentul în care au decedat”, a declarat Cristian Gaţu – fost preşedinte al Federaţiei Române de Handbal.

Aceeaşi situaţie este şi în cazul Corneliei Constantinescu, tot din echipa câştigătoare a campionatului mondial de Handbal Feminin din 1962. Contul Corneliei Constantinescu a fost alimentat din aprilie 2011, după moartea, cu peste 90.000 de lei.

Ministerul Tineretului şi Sportului a început abia acum să reactualizeze listele, însă banii viraţi până în prezent pot fi recuperaţi doar în instanţă. Mai mult, ministerul mai trebuie să afle şi cine a încasat ilegal baniI viraţi în conturile sportivelor decedate.

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță duminică Administrația Porturilor Dunării Maritime (APDM)....
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel şi reprezintă până astăzi ...
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent ...