Senat: Supermarket-urile, obligate să doneze alimentele aflate aproape de data expirării

Senatul a aprobat, miercuri, propunerea senatorului UNPR Marian Vasiliev potrivit căreia supermarket-urile vor trebui să doneze produsele alimentare aflate aproape de data expirării organizaţiilor umanitare sau asociaţii de protecţie a animalelor.
Economica.net - mie, 18 nov. 2015, 14:33
Senat: Supermarket-urile, obligate să doneze alimentele aflate aproape de data expirării

Legea privind combaterea risipei alimentare primise din partea comisiei de specialitate un raport de respingere, însă acesta nu a întrunit votul necesar adoptării, astfel că Senatul a aprobat propunerea de lege, în forma iniţiatorului, cu 60 de voturi ‘pentru’, 38 de voturi ‘împotrivă’ şi o abţinere.

Articolul 1 al iniţiativei legislative interzice tuturor agenţilor economici, care desfăşoară activităţi de comerţ cu produse alimentare, aruncarea acestora la expirarea termenului de folosinţă.

‘Agenţii economici care operează spaţii comerciale cu suprafaţa de peste 400 metri pătraţi, cu destinaţia vânzare de produse alimentare, vor încheia un contract cu o organizaţie umanitară înregistrată legal sau cu o asociaţie de protecţia animalelor, după caz, în vederea donării produselor alimentare aflate aproape de data expirării, într-un termen rezonabil astfel încât acestea să poată fi utilizate’, stipulează articolul 2 al propunerii legislative.

Nerespectarea prevederilor articolelor 1 şi 2 se sancţionează cu amendă de 15.000 lei.

În expunerea de motive, iniţiatorul precizează faptul că, la nivelul Uniunii Europene, risipa alimentară este estimată la 90 de milioane de tone pe an, adică ‘în jur de 180 de kg pentru fiecare locuitor’.

‘România risipeşte anual cinci milioane de tone de alimente! Pentru reducerea acestui fenomen cu caracter economic şi social nociv este necesară mobilizarea întregii societăţi prin conştientizare, prevenţie şi educaţie, cât şi prin norme legislative. (…) De multe ori o politică restrictivă a marilor lanţuri comerciale duce la imposibilitatea producătorilor de a vinde marfa, deci la risipă. (…) Încurajarea donării de alimente, prin legislaţie, de către magazinele alimentare este una din metodele care poate diminua acest fenomen’, susţine iniţiatorul.

Legea are un caracter ordinar, iar Senatul a adoptat-o în calitate de primă Cameră sesizată.

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România....
Calea ferată Brașov – Sighișoara: Lucrările care includ și cele mai lungi tuneluri feroviare se apropie de 60%
Calea ferată Brașov – Sighișoara: Lucrările care includ și cele mai lungi tuneluri feroviare se apropie de 60%
Proiectul de reabilitare a liniei de cale ferată Brașov – Sighișoara, componentă importantă a Coridorului Rin–Dunăre, ...
Un avion de mici dimensiuni a intrat în cea mai înaltă clădire din Beijing
Un avion de mici dimensiuni a intrat în cea mai înaltă clădire din Beijing
Un avion de mici dimensiuni s-a izbit vineri de edificiul China Zun, cea mai înaltă clădire din capitala chineză Beijing, ...
VIDEO Autostrada Unirii A8: Nurol lucrează cu 800 de muncitori pe secțiunea Tg Mureș – Miercurea Nirajului, realizată 50%
VIDEO Autostrada Unirii A8: Nurol lucrează cu 800 de muncitori pe secțiunea Tg Mureș – Miercurea Nirajului, realizată ...
Șantier în plină efervescență pe Autostrada Unirii A8, anunță vineri secretarul de stat în Transporturi Horațiu ...