Slovacia ar putea răscumpăra participaţia deţinută de Enel la compania naţională de utilităţi

Ministerele Economiei şi Finanţelor din Slovacia vor face, în scurt timp, o recomandare Guvernului pentru o eventuală ofertă privind răscumpărarea participaţiei deţinută de Enel la compania slovacă de utilităţi, Slovenske Elektrarne, a declarat, luni, premierul slovac Robert Fico, transmite Reuters.
Economica.net - mar, 14 apr. 2015, 15:11
Slovacia ar putea răscumpăra participaţia deţinută de Enel la compania naţională de utilităţi

Fico a subliniat că Executivul de la Bratislava, care deţine 34% din acţiunile Slovenske Elektrarne, este nemulţumit de faptul că Enel a scos la vânzare pachetul său de 66%, chiar dacă lucrează încă la finalizarea Unităţilor 3 şi 4 de la centrala nucleară de la Mochovce.

„Vânzarea participaţiei la Slovenske Elektrarne va pune în pericol finalizarea centralei nucleare de la Mochovce, ceea ce este inacceptabil pentru Guvernul slovac”, a spus Fico.

Proiectul noilor unităţi de la centrala de la Mochovce este afectat de majorări de costuri şi întârzieri. Bugetul alocat acestui proiect a crescut până la 4,6 miliarde de euro, de la 2,8 miliarde de euro iniţial.

Enel a scos la vânzare anul trecut participaţiile sale la companiile din Slovacia şi România în cadrul unui plan destinat reducerii datoriilor pentru a putea susţine investiţiile şi dividendele. Recent, însă, Enel a decis să oprească procesul de vânzare a activelor sale de distribuţie din România, dar a decis să continue cu vânzarea activelor Enel din Slovacia.

Potrivit unor surse din interiorul companiei, Enel aşteaptă să primească oferte definitive pentru pachetul său de la Slovenske Elektrarne până la data de 9 mai, iar până acum patru companii – grupul finlandez Fortum, producătorii cehi CEZ şi EPH şi un consorţiu ungar format din divizia MOL din Slovacia, Slovnaft, şi compania publică de utilităţi din Ungaria, MVM Group – şi-au manifestat interesul.

Premierul Robert Fico a mai spus, luni, că Guvernul de la Bratislava va încerca să obţină despăgubiri de 300 milioane de euro de la Enel, după ce un tribunal a invalidat un contract privind închirierea hidrocentralei de la Gabcikovo.

Executivul slovac susţine că Enel a încălcat contractul semnat în anul 2006, în condiţiile în care nu a furnizat Guvernului suficiente informaţii cu privire la profiturile generate de hidrocentrala Gabcikovo, astfel că Executivul nu poate stabili dacă modul de distribuire a profiturilor este corect pentru stat.

Activele Enel din România (64,4% în Enel Distribuţie Muntenia şi Enel Energie Muntenia, 51% în Enel Distribuţie Banat, Enel Distribuţie Dobrogea şi Enel Energie şi 100% din acţiunile Enel România) reprezintă companii care gestionează o reţea de 91.000 de kilometri ce distribuie aproximativ 14 TWh pe an (cu o cotă de piaţă de 34%), care vând aproximativ 9 TWh/an unui număr de aproximativ 2,6 milioane clienţi, dintre care 2,4 milioane sunt clienţi rezidenţiali (aproximativ 20% din piaţa de retail) şi 200.000 sunt companii.

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...