Sorin Elisei, Ministerul Energiei: Rolul hidrogenului va fi creionat de cine va fi dispus să pună bani jos pentru aceasta opțiune de a atinge ținta de net-zero

Directorul direcției de politici energetice din Ministrerul Energiei spune că, deși toate companiile vor fonduri nerambusrsabile pentru proiectele pe hidrogen, în final utilizarea acestei resurse pentru atingerea obicectivellor de neutralitate climatică va fi decisă de industriile care vor alege această cale pentru  decarbonare.
Mihai Nicuţ - S, 11 mai 2024, 15:51
Sorin Elisei, Ministerul Energiei: Rolul hidrogenului va fi creionat de cine va fi dispus să pună bani jos pentru aceasta opțiune de a atinge ținta de net-zero

“Din punct de vedere al finanțării, toată lumea preferă granturile. Grantul ca  instrument de ajutor în alte părți ale continentului e văzut ineficient, nu produce în efectul de leverage. Factorul este mult mai mic decât dacă utilizam instrumente de derisking ale investițiilor. Asta ține și de educația financiară a oamenilor din companii. Companiile ar trebui să aibă departamente specializate pe fonduri europene. Vedem diverse abordări legate în grabă.  Din experiența noastră vedem mai degrabă companii mari care vin să acceseze finanțare care în accepțiunea Comisiei, dispun de capital și de resurse pentru a-și face propriile investiții.  Din zona de IMM-uri sau start-upuri nu vedem iepuri sărind sau venind către finanțări, deși și noi ne-am dori să stimulăm mai degrabă acel sector”, a spus Sorin Elisei, dieectorul Direcției de Fonduri Europene din Ministerul Energiei, la un eveniment de popularizare a transportului public pe hidrogen.

“Prin PNIESC (planul național integrat energie-mediu, n.red.)  am încercat sa avem la nivelul sectorului industrial o înțelege a ce vor să facă societățile mai mult sau mai puțin energointensive pentru a se pregăti de net-zero. În multe dintre ele cred că acesta nu se va întâmpla, dar va veni un moment declanșat de regulile europene în care companiile vor trebui să facă un plan de neutralitate climatică.

Iau hidrogenul și îl judec ca un vector în comparație cu alte opțiuni și aici ma refer la industrie, căci ea va fi cel mai lovită de acest proces, industriile se uită fie la hidrogen, fie la captarea CO2, la eficiență energetică. Rolul hidrogenului va fi creionat, dincolo de ce scrie în strategie (strategia hidrogenului – n.red.), de cine va fi dispus să pună bani jos pentru aceasta opțiune de a atinge ținta de net-zero”, a mai spus Elisei.

Oficialul a făcut aceste declarații la Cluj, la un workshop pe hidrogen, în cadrul JIVE projects finantat de Clean Hydrogen Partnership.

România găzduiește în luna mai cel de-al treilea turneu de promovare a autobuzelor cu hidrogen, ca parte a proiectelor JIVE susținute și finanțate de Clean Hydrogen Partnership. În cadrul acestuia, un autobuz alimentat cu hidrogen este testat pe străzile a nouă orașe europene, inclusiv Cluj-Napoca și Galați.

Citește și:

Turneu de promovare a autobuzelor cu hidrogen, în România. Autobuzele vor fi testate în Galați și Cluj-Napoca

Te-ar mai putea interesa și
UE şi Balcanii de Vest îşi reafirmă cooperarea pe fondul tensiunilor geopolitice
UE şi Balcanii de Vest îşi reafirmă cooperarea pe fondul tensiunilor geopolitice
Uniunea Europeană (UE) şi-a reafirmat miercuri angajamentul strategic faţă de ţările din Balcanii de Vest, declarând că nu le neagă posibilitatea unei viitoare aderări bazate pe merit şi......
Amenzile pentru munca „la negru” cresc masiv, în unele cazuri – de cinci ori, până la 1 milion de lei pe firmă – Legea 239 din 2025
Amenzile pentru munca „la negru” cresc masiv, în unele cazuri – de cinci ori, până la 1 milion de lei ...
Pentru fiecare persoană depistată în urma controlului Inspecţiei Muncii că munceşte la negru, firma care lucrează ...
Pușcăria din România care închiriază deținuți pentru muncă, inclusiv în gospodăriile oamenilor, la cerere. Cât plătești pentru un deținut
Pușcăria din România care închiriază deținuți pentru muncă, inclusiv în gospodăriile oamenilor, la cerere. Cât ...
Penitenciarul Mioveni din județul Argeș, care închiriază forța de muncă a persoanelor care execută pedepse oricui ...
lululemon, celebrul brand canadian de îmbrăcăminte și încălțăminte sport, intră pe piața din România
lululemon, celebrul brand canadian de îmbrăcăminte și încălțăminte sport, intră pe piața din România
lululemon, brand canadian de îmbrăcăminte și încălțăminte sport, intră pe piața locală, în franciză. România ...