SUA ameninţată din nou de un „shutdown”: Nu va mai putea plăti facturile la sfârşitul lunii februarie

Trezoreria americană a cerut din nou Congresului miercuri să majoreze plafonul datoriei, după ce estimările arată că îşi poate îndeplini obligaţiile financiare până la sfârşitul lunii februarie, notează AFP.
Economica.net - J, 23 ian. 2014, 05:41
SUA ameninţată din nou de un

Secretarul Trezoreriei, Jack Lew, care apreciase iniţial că măsurile extraordinare de finanţare pot dura până la începutul lui martie, a afirmat într-o scrisoare publică trimisă Congresului de ministerul din subordinea sa că acestea se vor epuiza ‘la sfârşitul lui februarie’.

Plafonul datoriei americane, a cărui majorare este o prerogativă a Congresului, va fi atins pe 7 februarie.

Dincolo de această dată, pentru a continua să funcţioneze, statul federal va trebui să facă apel la măsuri de finanţare excepţionale – cum ar fi suspendarea participaţiilor la fondurile de pensii ale funcţionarilor -, aşa cum s-a întâmplat în toamnă.

Trezoreria atrage atenţia că în cazul de faţă recurgerea la măsurile excepţionale amintite este limitată, pentru că februarie este luna rambursării către contribuabilii americani a impozitelor prea mari încasate.

‘Termenul lăsat (…) de măsurile de finanţare excepţională este mult mai scurt decât în 2011 şi 2013’, a recunoscut Jack Lew în această scrisoare, referindu-se la conflictele cu Congresul pe tema majorării plafonului datoriei.

‘Mai ales pentru că guvernul trebuie să facă faţă unor importante ieşiri din Trezorerie din cauza rambursării impozitelor’, a adăugat el. Ministrul american a precizat că, anul trecut în februarie, statul a plătit 230 de miliarde de dolari, în loc de 45 de miliarde de dolari pentru o lună obişnuită.

Impozitele pe venitul în Statele Unite sunt prelevate la sursă întreg anul, iar în februarie-martie statul returnează excesul încasat.

Te-ar mai putea interesa și
Turiştii străini sosiţi în România au cheltuit aproape 1,5 miliarde lei, în primul trimestru – date INS
Turiştii străini sosiţi în România au cheltuit aproape 1,5 miliarde lei, în primul trimestru – date INS
Turiştii nerezidenţi sosiţi în România în interes de afaceri, în primul trimestru din 2026, au cheltuit 800,7 milioane lei, iar cei sosiţi în interes particular 687,3 milioane lei, conform......
BNR: Îndatorarea populaţiei s-a majorat cu 9,5% în 2025
BNR: Îndatorarea populaţiei s-a majorat cu 9,5% în 2025
Ritmul de creştere a datoriei sectorului privat s-a temperat în anul 2025 (+5,6% faţă de +8,9 la sută în 2024), aceasta ...
Preț șocant la energie electrică mâine în România pe fondul caniculei și al producției slabe: peste 4.200 de lei/MWh seara. Suntem cea mai scumpă piață din Europa
Preț șocant la energie electrică mâine în România pe fondul caniculei și al producției slabe: peste 4.200 de lei/MWh ...
Pe fondul temperaturilor foarte mari, prețul spot al energiei electrice este foarte mare mâine în România, cu un vârf ...
Peste 6.700 de firme şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026
Peste 6.700 de firme şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026
Numărul firmelor care şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026 a fost de 6.786, în creştere cu 3,07% ...